(Illustrasjonsfoto: Berit Roald / NTB scanpix) (Bilde: Berit Roald, Scanpix)

Nye lesertall: Flukten fra papiravisene fortsetter - men de største avisene vokser fortsatt på nett

AVISTALL: Mens mobilveksten har stoppet opp, øker de store fortsatt på desktop.

Torsdag offentliggjorde Mediebedriftenes Landsforening og TNS Gallup de siste lesertallene for norske mediehus.

Hovedtrekkene er som ventet at de største avisene faller dramatisk på papir, men øker noe på nett og litt på mobil.

På papir mister for eksempel Aftenposten 98.000 lesere fra fjorårets måling på samme tid, mens VG har mistet 80.000 lesere.

Bransjen peker på at det er en ny vekting av tallene som har fått utslag for enkelte av avisene, særlig de store - men det ville uansett vært stor nedgang for de store avisene.

  • OM LESERTALLENE: Dette er lesertall beregnet og basert på markedsundersøkelser per telefon - og er altså ingen oversikt over faktisk solgte aviser. Her er valutaen antall lesere, ikke hvor mange som har kjøpt avisa.
  • Forbruker & Media er den eneste multimedieundersøkelsen av sitt slag i Norge. Totalt er 50.977 personer over 12 år blitt intervjuet per telefon i perioden 29.06.2015 til 03.07.2016. Undersøkelsen foretas av TNS Gallup.

– Står fortsatt sterkt

Papirutgavene når 51 prosent av befolkningen daglig. Til sammen leser 83 prosent daglig norske medier på papir, nett og mobil.

– Det er tøffe tider i bransjen, men tallene viser at norsk journalistikk fortsatt står sterkt. Ikke uventet fortsetter papirlesingen å falle, men vi klarer å beholde leserne digitalt gjennom satsing på godt norsk innhold, sier administrerende direktør Randi S. Øgrey i MBL.

Aftenposten er den største papiravisen i Norge og når ifølge de ferske tallene 473.000 lesere daglig. Til sammen når avisa 1,237 millioner lesere på papir, nett og mobil. VG er det største mediehuset når man slår sammen lesing av alle publiseringsplattformene, med til sammen 2,370 millioner lesere.

Nettutgavene til norske medier har en vekst på knappe 4 prosent, mens lesingen av mobilutgavene faller svakt med 0,7 prosent.

Medier24 kommer tilbake med mer. Under følger tabellene - blir oppdatert.

Lesertall aviser, papir

Alle tall i 1000 - daglig lesing. Ytterst til høyre: 16/2 sammenlignet med 15/2. 

Forbruker & Media '16/2
  
'15/2 '16/1'16/2 
Aftenposten LØRDAG581545483-98
VG LØRDAG628575548-80
Aftenposten MAN-LØR572548496-76
Aftenposten547524473-74
Aftenposten MAN-FRE570549498-72
VG SØNDAG332290260-72
VG437390368-69
VG MAN-LØR454406386-68
VG MAN-FRE419373354-65
Aftenposten SØNDAG400376338-62
Dagbladet LØRDAG407379353-54
Dagens Næringsliv LØRDAG245227201-44
Dagbladet264247224-40
Dagbladet MAN-FRE236221198-38
Bergens Tidende181170153-28
Morgenbladet1039877-26
BT Magasinet142132118-24
Dagens Næringsliv226221203-23
Dagens Næringsliv MAN-FRE222220203-19
Vårt Land787261-17
Stavanger Aftenblad139131123-16
Stavanger Aftenblad Magasin979284-13
VG Oslo1018689-12
Drammens Tidende676256-11
Dagsavisen787368-10
Finansavisen777067-10
Agderposten514743-8
Gudbrandsdølen Dagningen (GD)595651-8
Oppland Arbeiderblad565248-8
Rogalands Avis353327-8
Uke - Adressa126123118-8
Fædrelandsvennen787371-7
Romerikes Blad726765-7
Trønder-Avisa575450-7
Tønsbergs Blad535046-7
Bergensavisen474541-6
Nationen514645-6
Avisa Nordland494744-5
Budstikka515046-5
Haugesunds Avis504545-5
Sogn Avis262421-5
Sunnmørsposten706665-5
Østlendingen424037-5
Finnmark Dagblad201816-4
Fremover191815-4
Klassekampen9610392-4
Moss Avis313027-4
Nordlys646260-4
Smaalenenes Avis302826-4
Bladet Vesterålen212018-3
Firda323029-3
Firdaposten161513-3
Fredriksstad Blad424139-3
Glåmdalen353332-3
Harstad Tidende262523-3
Helgelendingen (tidligere Helgeland Arbeiderblad)181815-3
Hordaland201817-3
Innherred191816-3
Kristiansand Avis424239-3
Laagendalsposten211918-3
Lofotposten181715-3
Raumnes12109-3
Romsdals Budstikke383535-3
Sandefjords Blad282525-3
Stjørdalens Blad201817-3
Tidens Krav292626-3
Varden484745-3
Vesteraalens Avis865-3
Østlands-Posten272624-3
Adresseavisen157159155-2
Akershus Amtstidende181616-2
Arbeidets Rett171615-2
Askeravisen171515-2
Aust Agder Blad876-2
Demokraten141212-2
Driva131211-2
Eidsvoll Ullensaker Blad212019-2
Eikerbladet121210-2
Firda Tidend987-2
Fjordenes Tidende141412-2
Fjordingen121110-2
Hadeland151513-2
Hallingdølen171615-2
Lister121110-2
Nordstrands Blad 2624-2
Sør-Trøndelag201918-2
Trønderbladet131311-2
Valdres191817-2
Ytringen765-2
Andøyposten665-1
Askøyværingen131312-1
Aura Avis766-1
Brønnøysunds Avis10109-1
Bygdanytt111010-1
Bærumsavisen232222-1
Bømlo-Nytt776-1
Dalane Tidende171716-1
Enebakk Avis554-1
Fanaposten161515-1
Finnmarken161415-1
Folkebladet (tidl. Troms Folkeblad)161615-1
Framtid i Nord10109-1
Gjengangeren141313-1
Grimstad Adressetidende131312-1
Halden Arbeiderblad161615-1
Hamar Arbeiderblad (HA)535252-1
Hardanger Folkeblad111010-1
Hålogaland Avis544-1
Indre Akershus Blad181717-1
Jarlsberg Avis998-1
Jærbladet333232-1
Kvinnheringen1099-1
Lindesnes141413-1
Lofot-Tidende998-1
Lokalavisa Trysil-Engerdal776-1
Malvik-Bladet877-1
Møre-Nytt111010-1
Namdalsavisa242323-1
Opdalingen776-1
Rakkestad Avis655-1
Ringerikes Blad242323-1
Ringsaker Blad202019-1
Røyken og Hurums Avis131312-1
Saltenposten121211-1
Sande Avis554-1
SortlandsAvisa766-1
Strilen161615-1
Sør-Varanger Avis877-1
Telen111010-1
Tvedestrandsposten887-1
Varingen131312-1
Vikebladet Vestposten111110-1
Østlandets Blad201819-1
Åndalsnes Avis887-1
Akers Avis/Groruddalen2523250
Altaposten1010100
Bygdebladet9990
Fjordabladet7870
Fosna-Folket1616160
Gjesdalbuen91090
Gjøviks Blad1616160
Helgelands Blad1112110
Hitra - Frøya 990
Kragerø Blad Vestmar8780
Lierposten1011100
Lyngdals Avis4440
Nordhordland1415140
Porsgrunns Dagblad1213120
Rana Blad1919190
Rjukan Arbeiderblad4440
Sarpsborg Arbeiderblad2829280
Strandbuen1212120
Sunnhordland1718170
Svelviksposten4440
Telemarksavisa (TA)4949490
Totens Blad1313130
Vennesla Tidende91090
Vestnytt1413140
Ås avis4540
AGDER (Flekkefjord Tidende)1313141
Bygdeposten1515161
Dagen2323241
Hamar Dagblad2325241
iTromsø2223231
Karmøynytt2223231
Lillesands-Posten8991
Nye Troms1011111
Sandnesposten1313141
Solabladet99101
Vestby avis5461
Øyene1011111
Søgne og Songdalen Budstikke911112
Romeriksposten  7 

Lesertall aviser, web (desktop)

Alle tall i 1000 - daglig lesing. Ytterst til høyre: 16/2 sammenlignet med 15/2. 

Forbruker & Media '16/2
  
15/216/116/2 
Personer i hele 1000    
VG.no19141920201096
Nettavisen.no45346751865
Dagbladet.no12031237125552
Aftenposten.no79582782934
Dagens Næringsliv (dn.no)32735135124
Dagsavisen (dagsavisen.no)32394210
Hegnar.no 1131218
Bergensavisen (ba.no)1181151257
Hamar Arbeiderblad (h-a.no, hamar-arbeiderblad.no)1619237
Hitra - Frøya (hitra-froya.no) 677
Stavanger Aftenblad (stavanger-aftenblad.no, aftenbladet.no)1121131197
Rogalands Avis (rogalandsavis.no, rogavis.no)1718236
Bygdanytt (bygdanytt.no) 555
Haugesunds Avis (h-avis.no)3235375
Nationen (nationen.no)2224275
Adresseavisen (adressa.no)1581551624
iTromsø (itromso.no)2628304
Sarpsborg Arbeiderblad (sa.no)1922234
Budstikka (budstikka.no)3032333
Fædrelandsvennen (fvn.no)6060633
Indre Akershus Blad (indre.no)3563
Innherred (innherred.no)89113
Laagendalsposten (laagendalsposten.no)1113143
Strilen (strilen.no)6793
Tidens Krav (tk.no)1921223
Askøyværingen (av-avis.no)5672
Bergens Tidende (bergens-tidende.no)1911881932
Dagen (dagen.no) tidl. Dagenmagazinet1516172
Drammens Tidende (dt.no)4848502
Fosna-Folket (fosna-folket.no)910112
Strandbuen (Strandbuen.no)2342
Sunnhordland (sunnhordland.no)99112
Trønderbladet (tronderbladet.no)7892
Vestnytt (vestnytt.no)5572
Akershus Amtstidende (amta.no)6671
Aura Avis (auraavis.no)3341
Demokraten (demokraten.no)4451
Driva (driva.no)5561
Eidsvoll Ullensaker Blad (eub.no)7781
EikerBladet (eikerbladet.no)2231
Enebakk Avis (enebakkavis.no)1121
Fanaposten (fanaposten.no)3441
Fredriksstad Blad (f-b.no)3739381
Gjesdalbuen (Gbnett.no)3341
Hadeland (hadeland.net )5561
Helgelands Blad (hblad.no)5561
Helgelendingen (tidligere Helgeland Arbeiderblad) (helg.no)1011111
Hordaland (avisa-hordaland.no)8891
Malvik-Bladet (mb.no)2231
Morgenbladet (morgenbladet.no)1517161
Porsgrunns Dagblad (pd.no)7881
Raumnes (raumnes.no)3341
Ringerikes Blad (ringblad.no)1111121
Sandnesposten (Sandnesposten.no)3341
Sør-Varanger Avis (sva.no)  11
Telemarksavisa (ta.no)3535361
Østlandets Blad (oblad.no)1111121
Akers Avis/Groruddalen (groruddalen.no)2120
Bladet Vesterålen (blv.no)91090
Brønnøysunds Avis (banett.no)6560
Bygdebladet (Bygdebladet.no)1010
Bygdeposten (bygdeposten.no)5550
Firda (firda.no)2223220
Firdaposten (firdaposten.no)6660
Folkebladet (tidl. Troms Folkeblad) (tromsfolkeblad.no, folkebladet.no)8880
Framtid i Nord (framtidinord.no)6760
Fremover (fremover.no)1210120
Gjengangeren (gjengangeren.no)6760
Grimstad Adressetidende (gat.no)3330
Hallingdølen (hallingdølen.no)4340
Hardanger Folkeblad (hardanger-folkeblad.no)4340
Jarlsberg Avis (jarlsbergavis.no)2220
Jærbladet (jbl.no)1011100
Kvinnheringen (kvinnheringen.no)5450
Lierposten (lierposten.no)2220
Lillesands-Posten (lp.no)1110
Lindesnes (l-a.no)7670
Lister (Lister24.no)6660
Lyngdals Avis (lyngdalsavis.no)3330
Møre-Nytt (morenytt.no)5550
Opdalingen (opdalingen.no)3330
Oppland Arbeiderblad (oa.no, oa-nett.no)2424240
Ringsaker Blad (ringsaker-blad.no)4440
Romsdals Budstikke (rbnett.no)2524250
Røyken og Hurums avis (rha.no)4440
Saltenposten (saltenposten.no)4440
Sande Avis (sandeavis.no)1110
Sandefjords Blad (sandefjords-blad.no)1617160
Solabladet (Solabladet.no)2220
Stjørdalens Blad (bladet.no)8880
Svelviksposten (svelviksposten.no)1110
Søgne og Songdalen Budstikke (bsnett.no)3330
Sør-Trøndelag (avisa-st.no)109100
Trønder-Avisa (t-a.no)3435340
Valdres (avisa-valdres.no)3330
Vennesla Tidende (venneslatidende.no)3330
Vestby Avis (vestbyavis.no)3330
Vikebladet Vestposten (vikebladet.no)7770
vol.no1414140
Øyene (oyene.no)1110
Åndalsnes Avis (andalsnes-avis.no)3330
Altaposten (altaposten.no)111010-1
Arbeidets Rett (retten.no)887-1
Aust Agder Blad (austagderblad.no)342-1
Fjordenes Tidende (fjt.no)655-1
Fjordingen (fjordingen.no)433-1
Halden Arbeiderblad (ha-halden.no)1099-1
Harstad Tidende (ht.no)151314-1
Kragerø Blad Vestmar (kv.no)332-1
Lokalavisa Trysil-Engerdal (lokal-avisa.no)110-1
Moss Avis (moss-avis.no)181817-1
Namdalsavisa (namdalsavisa.no)151414-1
Nordhordland (nordhordland.no)766-1
Rakkestad Avis (r-a.no)211-1
Rana Blad (ranablad.no)141313-1
Sogn Avis (sognavis.no)1099-1
Sunnmørsposten (smp.no)555454-1
Telen (telen.no)443-1
Tvedestrandsposten (tvedestrandsposten.no)332-1
Varingen (varingen.no)322-1
Agderposten (agderposten.no)222120-2
Glåmdalen (glomdalen.no)181616-2
Gudbrandsdølen Dagningen (gd.no)242322-2
Klassekampen (klassekampen.no)303128-2
Smaalenenes Avis (smaalenene.no)131211-2
Varden (varden.no)333231-2
Østlands-Posten (op.no)161514-2
Lofotposten (lofotposten.no)1299-3
Tønsbergs Blad (tonsbergsblad.no)373634-3
Østlendingen (ostlendingen.no)232220-3
iFinnmark.no (tidl. finnmarkdagblad.no og finnmarken.no)231719-4
Vårt Land (vl.no)333229-4
Avisa Nordland (an.no)453738-7
Romerikes Blad (rb.no)574849-8
Nordlys (nordlys.no)715755-16

Lesertall aviser, mobil

Alle tall i 1000 - daglig lesing. Ytterst til høyre: 16/2 sammenlignet med 15/2. 

Forbruker & Media '16/2
  
15/216/116/2 
Adresseavisen mobil9110311120
Fædrelandsvennen mobil33424714
Bergens Tidende mobil11011412212
VG mobil1308130013179
Budstikka mobil1618215
Hamar Arbeiderblad mobil1113154
Telemarksavisa mobil2124254
iTromsø mobil1921223
Altaposten mobil810102
iFinnmark mobil (tidl. finnmarkdagblad og finnmarken mobil)1413162
Nationen Mobil7892
Romsdals budstikke mobil1415162
Agderposten mobil1213131
Drammens Tidende mobil2728281
Driva mobil2231
Fosna-Folket mobil4551
Gudbrandsdølen Dagningen mobil1313141
Hadeland mobil3341
Halden Arbeiderblad mobil6771
Hardanger Folkeblad mobil1121
Lofotposten mobil6771
Opdalingen mobil1221
Oppland Arbeiderblad mobil1415151
Rana Blad mobil7881
Ringerikes Blad mobil6771
Stavanger Aftenblad mobil6865691
Stjørdalens Blad mobil4551
Søgne og Songdalen Budstikke mobil1121
Trønder-Avisa på mobil (www.t-a.no/mobilutgaven)2122221
Trønderbladet mobil3441
Tvedestrandsposten mobil1121
Varden mobil1718181
vol.no mobil7781
Arbeidets Rett mobil3330
Aura Avis mobil1110
Aust Agder Blad mobil1110
Brønnøysunds Avis mobil3330
Bygdeposten mobil3330
Enebakk Avis mobil0000
Fjordenes Tidende mobil3330
Fjordingen mobil2220
Folkebladet mobil (tidl. Troms Folkeblad)5650
Framtid i Nord mobil3330
Fremover mobil8880
Gjengangeren mobil3330
Harstad Tidende mobil8880
Hordaland mobil4440
Indre Akershus Blad mobil2220
Innherred mobil6660
Jarlsberg Avis mobil1110
Laagendalsposten mobil5650
Lierposten mobil1110
Nordhordland mobil2320
Rakkestad Avis mobil1110
Ringsaker Blad mobil3330
Rogalands Avis mobil8780
Røyken og Hurums Avis mobil1210
Sarpsborg Arbeiderblad mobil1112110
Smaalenenes Avis mobil6760
Sunnhordland mobil5550
Svelviksposten mobil0000
Tønsbergs Blad mobil1920190
Østlandets Blad mobil6760
Åndalsnes Avis mobil2220
Avisa Nordland mobil272726-1
Bergensavisen Mobil606059-1
Bladet Vesterålen mobil554-1
Eikerbladet mobil100-1
Firdaposten mobil332-1
Hallingdølen mobil211-1
Helgelendingen mobil (tidligere Helgeland Arbeiderblad)554-1
Kragerø Blad Vestmar mobil221-1
Kvinnheringen mobil322-1
Malvik-Bladet mobil110-1
Moss Avis mobil10119-1
Møre-Nytt mobil332-1
Namdalsavisa mobil988-1
Porsgrunns Dagblad mobil433-1
Sande Avis mobil110-1
Sogn Avis mobil564-1
Sør-Trøndelag mobil665-1
Telen mobil221-1
Vestby Avis mobil221-1
Vikebladet Vestposten mobil554-1
Østlands-Posten mobil988-1
Øyene mobil100-1
Akershus Amtstidende mobil442-2
Firda mobil11109-2
Fredriksstad Blad mobil222220-2
Glåmdalen mobil10108-2
Helgelands Blad mobil321-2
Sandefjords Blad mobil997-2
Tidens Krav mobil121210-2
Østlendingen mobil141312-2
Haugesunds Avis Mobil181815-3
Romerikes Blad Mobil323128-4
Sunnmørsposten Mobil333327-6
Nordlys mobil555546-9
Dagbladet mobil708704693-15
Dagens Næringsliv mobil164162149-15
Aftenposten mobil449441413-36
Nettavisen.no mobil436381367-69
     
Dagsavisen mobil  14 
Morgenbladet mobil  6 
Hitra-Frøya mobil 43 
Valdres mobil  1 
Vårt Land mobil  7 
Til toppen