MBLs lesertall for andre kvartal viser at den daglige dekningen faller med 4,1 prosent.
ABC Nyheter har en tilbakegang på 37.600, tilsvarende 17,4 prosent. Redaktør for ABC Nyheter, David Stenerud, skriver til Medier24 at de gikk over til nytt domene 11. juni.
– Disse tallene opererer med skille mellom Startsiden og ABC Nyheter. De forholdene gjør at lesertallene denne gang ikke er representative, vi kan ikke lese noe fornuftig ut av dem. Vi får vente på de neste, skriver Stenerud.
Startsiden har også en nedgang i tallene, fra 162.100 til 137.400, en nedgang på 15 prosent.
Faller fortsatt
Dagsavisen har en nedgang på 30,2 prosent, fra 96.400 til 67.200.
Administrerende direktør Nina Kordahl skriver i en SMS at tallene ikke kommer overraskende på.
– Nedgangen fra forrige måling er betydelig mindre enn samme halvår i fjor. Vi har lagt bak oss en større snuoperasjon, både med retning og strategi, lederbytte, omorganisering og nedbemanning. I sommer har vi hatt gode tall, spesielt på abonnement, som er vår hovedinntektskilde, og vi gleder oss til å se denne positive utviklingen ved neste måling.
– Lavere markedsføring
Psykologisk.no har et fall på 62 prosent fra samme tid i fjor.
Redaktør Pål Johan Karlsen skriver i en SMS at det er bunnlinjen som er viktigst for nisjebladet i år.
– Vi hadde overskudd i første halvår og jobber nå for å ende året med overskudd. Vi brukte i første halvår mindre på markedsføring, noe som påvirker trafikk og er den viktigste forklaringen etter vårt syn på endring fra i fjor til i år. Vi mener markedsføring virker, og ønsker å skru den opp igjen etter hvert.
– Vi merker som de fleste mindre trafikk fra Facebook. Google AI ser ikke ut til å ha påvirket oss negativt hittil, skriver han.
Sterke tall i 2024
Bergens Tidende opplever et fall på 15,6 prosent, fra 244.800 til 206.600 i daglig dekning. Sjefredaktør Trond Olav Skrunes sier til Medier24 at nedgangen i stor grad er digital.
– Vi hadde svært sterke tall i 2024 og slutten av 2024, hvor vi hadde stor effekt fra et rekkeviddeprosjekt og et godt nyhetsbilde. Når den eksterne trafikken faller, påvirker det totaltallene i stor grad. Når Facebook skrur på algoritmene, ble vi straffet for å ikke ha hentet ut disse leserne tidligere.
Skrunes er likevel klar på at BT er en abonnementsavis.
– Det som er viktig for oss er at vi vokser i digitale abonnementer, og vi har økt de digitale abonnementsinntekene i år. For oss handler det om å lykkes med å rekruttere og beholde abonnementer. Vi har en base av lojale brukere i BT.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no