David Stenerud, ny redaktør i EiendomsWatch.

Får ny redaktørjobb: – Ser på meg selv som journalist

Etter avgangen fra ABC Nyheter har David Stenerud brukt tid på å finne ut hva han ville videre. Nå vil han tilbake til næringslivsjournalistikken.

Publisert

Etter at Stenerud gikk av som redaktør i ABC Nyheter for rundt et halvt år siden, har Stenerud brukt tiden på å vurdere neste steg.

Han ønsket å tilbake til næringslivsjournalistikken, og beskriver EiendomsWatch som en god match.

I helgen som var signerte han kontrakten, og 3. august er han på plass i redaktørstolen.

– Det kjennes helt strålende. Jeg har et veldig godt inntrykk av redaksjonen, sier han etter å ha vært på besøk på sin fremtidige arbeidsplass.

Ser på seg selv som journalist

Han er fortsatt formelt ansatt i ABC Nyheter, men fritatt arbeidsplikt ut oppsigelsestiden. 

– Da får man tid til å tenke. Og da har man to valg; enten prøve å skaffe seg noe veldig kjapt, eller man kan bruke tid på å se etter noe som man har skikkelig lyst til.

I mellomtiden har han gjort noen frilansoppdrag, som å dekke Høiby-saken for Dagsavisen, samt et oppdrag for Medier24.

– Selv om jeg har hatt ulike redaktørstillinger de siste 19 årene, ser jeg på meg selv som journalist, og jeg har vært operativ og skrivende i alle rollene mine, forteller han.

Overgangen fra redaktør til frilansjournalist beskriver han som lite dramatisk.

– Man har større frihet og kan velge mer hva man vil gjøre. Jeg følte ikke at det var noen overgang spesifikt, men det var viktig for meg å holde det litt i gang og ikke bare gå rundt og gjøre ingenting.

Ville kombinere

For Stenerud var det ikke redaktørstillingen i seg selv som var viktigst.

– Jeg hadde lyst til å bruke tid på å finne en jobb som kunne tilfredsstille begge tingene jeg har lyst til å gjøre. Jeg har lyst til å være skrivende og operativ. Og jeg har mye erfaring som redaktør. Etter 19 år er det noe jeg behersker. En kombinasjon av det var det jeg lette etter, forklarer han.

I EiendomsWatch ønsker Stenerud å bygge videre på det redaksjonen allerede har etablert, men med mer vekt på kritisk journalistikk.

– Jeg synes det er en veldig god avis og et godt produkt. Jeg tenker at nå er det mulig å heve det litt mot mer kritisk journalistikk. Det tror jeg blir den viktigste oppgaven.

– Det er en bransjeavis om og for eiendomsbransjen, men vi skal også ha litt tenner. Og jeg er opptatt av at vi sammen med redaksjonen skal utvikle oss i den retning at vi fremstår enda litt mer som en kritisk avis.

For ordens skyld: EiendomsWatch er en del av Watch Media, som også eier Medier24. Kristin Stoltenberg, som er sjefredaktør i Watch Media, er også sjefredaktør i Medier24.

Powered by Labrador CMS