Beslagla APs live-overføring fra Gaza

Associated Press fordømmer handlingene etter at Israel stanset nyhetsbyråets direkteoverføring fra Gaza.

Publisert

Denne artikkelen er over to år gammel.

Israelske myndigheter beslagla tirsdag Associated Press' (AP) kamera- og kringkastingsutstyr i den sørlige israelske byen Sderot, og anklaget nyhetsorganisasjonen for å bryte en ny medielov ved å levere bilder til Al Jazeera.

Det skriver AP.

Dette skal ha skjedd kort tid etter at AP hadde sendt et direktebilde av nordlige Gaza.

– Associated Press fordømmer på det sterkeste handlingene fra den israelske regjeringen for å stanse vår langvarige direktesending fra Gaza og beslaglegge vårt utstyr, sier Lauren Easton, visepresident for bedriftskommunikasjon i AP til eget nyhetsbyrå.

Beslaget fulgte etter en muntlig ordre torsdag om å stanse direktesendingen — noe AP nektet å gjøre.

– I samsvar med regjeringens beslutning og kommunikasjonsministerens instruksjoner vil departementet fortsette å iverksette nødvendige håndhevingstiltak for å begrense sendinger som skader statens sikkerhet, sier departementet i en uttalelse til AP.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS