Møte i Pressens Faglige Utvalg, PFU

Redaktør mener PFU-fellelse er ugyldig

Drammen Live 24 har ikke publisert PFUs uttalelse. – Forkastelig, sier klager. 

Publisert Sist oppdatert

I slutten av mars ble Drammen Live 24 felt i Pressens Faglige Utvalg (PFU) for redaktørens opptreden i et kommentarfelt på Facebook etter omtalen av en dødsulykke med bilder fra ulykkesstedet.

Men nettavisen har fortsatt ikke publisert PFUs uttalelse, skriver Drammens Tidende (DT).

Drammen Live 24 ble felt på Vær Varsom-plakatens punkt 4.6 om hensyn til pårørende. Tre av medlemmene i utvalget tok dissens. 

DT har vært i kontakt med klager, som er datter av den avdøde. Hun reagerer på at avisen ikke har publisert fellelsen.

– Jeg syns det er forkastelig. Det er en hån mot PFU og meg. Jeg var en person i sorg, og han er en profesjonell aktør, sier hun til Drammens Tidende.

Redaktør Alexander Jansen sier til Drammens Tidende at han mener fellelsen er ugyldig grunnet saksbehandlingsfeil – og peker på hvordan allmennhetens representanter begrunnet konklusjonen om fellelse. Ifølge redaktøren har han startet en dialog med PFU.

I konklusjonen påpeker utvalget at redaktøren var i sin rett til å påpeke faktaopplysninger om publiseringen av bildene, men at avdødes datter ikke ble møtt med tilstrekkelig hensyn da hun reagerte på publiseringen av bildene fra ulykkesstedet.

Mindretallet derimot «ser at klager ble møtt med liten forståelse fra redaktøren da hun reagerte på at mediet publiserte de belastende bildene så kort tid etter at pårørende ble varslet om dødsfallet. Mindretallet er kritisk til måten dette ble gjort på, men anerkjenner redaktørens rett til å påpeke at bildene var publisert etter at politiet hadde bekreftet at de pårørende var varslet».

Generalsekretær i Norsk Presseforbund, Elin Floberghagen, sier ifølge DT at hun ikke kjenner til noen videre behandling av saken fra PFUs side, og understreker at PFUs vedtak ikke kan ankes – og at de forventer at fellelser skal publiseres av det felte mediet.

Powered by Labrador CMS