Ansvarlig redaktør i VG, Gard Steiro.

Norske redaktører fnyser av dansk modell

Den danske regjeringen vil kutte pressestøtten for medier som bruker kunstig intelligens til å skrive nyheter: – Håpløst, mener VGs Gard Steiro.

Publisert

– Det er litt som å stå i 1995 og si at medier som bruker internett, ikke skal få pressestøtte, sier VG-redaktør Gard Steiro til Klassekampen.

Den danske regjeringens plan om å kutte pressestøtte for KI-genererte nyheter møter sterk motstand fra både Steiro og Nettavisen-redaktør Alexandra Beverfjord.

Ingen av de to avisene mottar pressestøtte – men begge nyter godt av momsfritaket.

Den danske kulturministeren Zenia Stampe har presisert at forslaget ikke innebærer et totalforbud mot KI. De vil stramme inn på generert tekst, mens KI-bruk til research og transkribering fortsatt skal være tillatt.

– Det er et helt håpløst forslag som vil virke svært begrensende for utviklingen til mediene. Det finnes forsvarlig bruk av KI, og det finnes dårlig bruk av KI, men å forby det er en dårlig idé, sier Steiro til Klassekampen.

Han frykter mediebransjen blir satt på sidelinjen i det han omtaler som et stort teknologisk paradigmeskifte.

Ansvarlig redaktør i Nettavisen, Alexandra Beverfjord, sier til Klassekampen at riktig bruk av KI innenfor klare etiske rammer kan frigjøre tid til mer undersøkende journalistikk. Hun frykter den danske linjen vil svekke medienes konkurransekraft mot rene KI-aktører.

Powered by Labrador CMS