Tellef S. Raabe.

Medieforsker om konsernsjef-byttet i Aller Media: – Forlater et svakere konsern

Tellef S. Raabe mener Dag Sørsdahl har vært en frisk stemme i bransjen og synes det nye lederskiftet bærer et «Succession»-aktig preg.

Publisert Sist oppdatert

Onsdag kom nyheten om at konsernsjef i Aller Media, Dag Sørdahl, går av etter ti år i sjefsstolen.

Medieforsker ved SNF/NHH, Tellef S. Raabe, sier til Medier24 at han i utgangspunktet ikke er overrasket over at det er tid for fornyelse, etter ti år.

– Men det kom ganske tett på den nye organiseringen av konsernstruktur.

Raabe sier at Sørdahl har vært sentral i å forme det «nye» Dagbladet etter at redaksjonen flyttet til Hasle i 2015, hvor de ble samlokalisert med Se og Hør.

– Det er mildt sagt delte meninger om Dagbladets utvikling de siste ti årene. De har satset aller råest på «freesite» og tabloide grep. Den strategien har alltid vært risikabel.

Reagerer på pressemelding

Raabe mener at Dagbladet har lagt for mange egg i annonsekurven. 

– Sørsdal forlater et Aller-konsern som står svakere enn da han overtok, men mye kan tilskrives makroutvikling, sier han.

Raabe påpeker at lesertall, opplagstall, omsetning og resultat har gått ned de siste årene.

Han reagerer også på at Aller i den danske pressemeldingen skriver at Aller Media leverer «den beste journalistikken i Norden».

– Jeg lurer på om du finner noen utenfor Aller som ville sagt det. Dagbladet er den soleklart viktigste nyhetspublikasjonen i hele Aller-konsernet, men har hatt negativ utvikling i relevans, journalistisk slagkraft, opplagstall, lesertall og omsetning.

Raabe påpeker likevel at Sørsdahl har vært en frisk og spennende stemme i mediedebatten. 

– Særlig i møte med NRK, sier han.

– Nordisk utgave av «Succession»

Michael Aller, sjette generasjon i Aller-familien tar over etter Sørsdal. Raabe sier at det absolutt virker som Aller-arvingene har blitt groomet til å vokse i organisasjonen.

– Michael Aller har ti års erfaring fra konsernet og er en av de to 6.-generasjons-arvingene som har sittet i konsernledelsen siden 2024. I en organisasjon som er eid av en familiekontrollert stiftelse, kan det vel fort bli slik at hvis du bærer Aller-navnet, blir det banet vei for deg, sier han og legger til:

– Jeg skulle gjerne sett en nordisk utgave av «Succession»!

Raabe er spent på hvordan en dansk konsernsjef vil se på Dagbladet, som skiller seg ut i et magasintungt konsern.

– Strategien har vært at Dagbladet skal være en trafikkmaskin for konsernet, i tillegg til å være en ledende nyhetsdestinasjon. Jeg vet ikke om en dansk konsernsjef vil være mer eller mindre opptatt av å ivareta Dagbladets journalistiske arv enn det Sørsdahl har vært.

Aller Media har ikke besvart Medier24s henvendelse om en kommentar til saken.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS