Sjefredaktør Veslemøy Østrem og kommersiell direktør Marius Zachariasen i Altinget

Berlingske: JP/Politiken vil kjøpe Altinget

Avisen erfarer at Altingets eierkonsern skal selges for rundt 200 millioner danske kroner. 

Publisert Sist oppdatert

Ifølge den danske Amedia-avisen Berlingske skal det danske mediehuset JP/Politikens Hus være i ferd med å kjøpe Alrow Media, som eier Altinget og Mandag Morgen.

 Kjøpesummen skal etter det avisen erfarer være rundt 200 millioner danske kroner.

Verken JP/Politikens Hus eller Alrow Media har bekreftet opplysningene til Berlingske. Avisen viser til anonyme kilder med kjennskap til forhandlingene.

«Vi kommenterer aldri temaer av den art. Men vi har aldri lagt skjul på vår store respekt for Alltinget og det Rasmus Nielsen har oppnådd», sier JP/Politiken-sjef Stig Ørskov til avisen.

Ifølge Berlingskes opplysninger har partene signert en intensjonsavtale med de grunnleggende betingelsene for en transaksjon, som inkluderer eksklusive forhandlingsrettigheter for JP/Politikens Hus, noe som betyr at andre interesserte parter må siles ut. De siste årene har regnskapet til Allting-eierenet Alrow Media vært preget av dyre investeringer i utvidelser til Sverige og, senest, Norge.

I det siste regnskapet for 2023/2024 endte bunnlinjen på 3,35 millioner DKK.

Før finansposter, som utgjorde en inntekt på litt over fire millioner danske kroner, ble resultatet litt over en halv million danske kroner.

Medieforsker og førsteamanuensis ved Roskilde Universitet, Aske Kammer, sier til MediaWatch at en avtale mellom de to konsernene, som begge har satset hardt på nisjeaviser, gir mening. 

– JP/Politikens Hus har lenge lett etter gode oppkjøp, både innenlands og i nærliggende land. Så vidt jeg kan se, er Alltinget en fin og veldrevet virksomhet som har en god størrelse og en god profil for JP/Politikens Hus, sier Aske Kammer.

Medier24 har spurt Altingets norske redaktør Veslemøy Østrem om en kommentar. Hun har ingen kommentar. 

For ordens skyld: Medier24 er en del av Watch Media som er eid av JP/Politikens Hus. Vi står fritt til å dekke våre eiere på lik linje som andre medier.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS