Sissel Skjervum Bjerkehagen blir ansvarlig redaktør og daglig leder i Oppland Arbeiderblad.

Nedgang i annonseinntekter: – Det er en bekymring for hele bransjen

Selv om resultatet nesten doblet seg for Oppland Arbeiderblad, ser sjefen med bekymring på fallende annonseinntekter.

Publisert

Oppland Arbeiderblad gikk fra 11,9 millioner kroner i driftsresultat i 2023 til 21,5 millioner kroner i 2024. 

Selv med et bedre resultat, falt inntektene med rundt 5,2 millioner kroner i fjor, og endte på 91,4 millioner kroner. 

14,8 millioner i reduserte kostnader slår mest ut på resultatet.

Sissel Skjervum Bjerkehagen tok over som ansvarlig redaktør og daglig leder i februar 2025. Hun takker staben og sine forgjengere for økningen, og mener det viser at OA drives godt.

Nedgangen i annonseinntekter er hun bekymret for.

– Det er en bekymring for hele bransjen, og trenden ser dessverre ut til å fortsette. At opplagsinntektene går ned skyldes hovedsaklig overgangen fra komplett til digitale abo, sier hun.

Reduserte kostnader

Hun forklarer at de har store besparelser på varekost, som er hovedsakelig knyttet til reduserte kostnader på distribusjon samt produksjon av papiravis som følge av overgang til digitale abonnenter.

– Resultatet drives av reduserte kostnader til distribusjon og digitalisering av abo-massen, sier hun.

Så langt i år balanserer driften på budsjettet som er lagt, forteller Skjervum Bjerkehagen.

– Vi er på den riktige sida, heldigvis. Vi har alltid et blikk for hvordan vi kan holde kostnadene nede, uten å ramme den redaksjonelle innsatsen. Det lykkes vi med, også så langt i 2025. 

Markering

I fjor fylte mediehuset 100 år, og markerte det med å arrangere «Ta sjansen». I år gjentar de arrangementet i august.

Skjervum Bjerkehagen sier hun er stolt over både de ansatte i OA, men også leserne som slutter opp om lokalavisen sin.

– Jobben vår framover er å sikre at yngre lesere finner relevant innhold som gjør at vi kan fortsette inn i evigheten. Det gjør vi ved å følge med og sørge for at produktet vårt hele tida utvikler seg, sier hun og fortsetter:

– Jeg sier ikke at det er lett, men med de dyktige utviklerne i Amedia i ryggen har jeg stor tro på at vi skal få det til. At økonomien utfordres er vi vant til, og det skal vi fortsette å stå i. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS