VGs nye New Zealand-team Kristina Kinne og Preben Sørensen Olsen, og fungerende nyhetsredaktør Anders Sooth KnudsenFoto: Privat / Torill Henriksen
VG tar nattgrep: – Du er ganske alene
VG samler for første gang begge nattevaktene sine i New Zealand. Journalist Preben Sørensen Olsen trekker fram det store ansvaret som hovedgrunnen til at han søkte jobben – men gleder seg til én spesiell ting.
– Det kommer til å bli veldig spennende. Man skal holde VG oppdatert på et tidspunkt der du er ganske alene. Men det tror jeg kommer til å gå ganske fint,sier Preben Sørensen Olsen på telefon til Medier24 fra Gardermoen mens han sjekker inn på flyet på vei til sin nye jobb.
Han og Kristina Kinne er VGs nye nattevakter og skal det neste året styre Norges største avis mens resten av redaksjonen i Oslo sover.
VG-journalist Preben Sørensen Olsen på vei til ny jobb på New ZealandFoto: privat
Tidligere år har VG hatt sine nattreportere i Australia, og sist en deling mellom Canada og New Zealand. Nå samles funksjonen i Auckland der jobben er på dagtid.
Lokkes av ansvaret
Nyhetsredaktør Anders Sooth Knutsen forteller at VG har hatt nattevakter i andre tidssoner i flere år, etter erfaring med at nattarbeid i Norge var en stor belastning og vanskelig å rekruttere til.
– Det å være to på samme sted er en fordel. Vi så særlig under pandemien at det å være to skaper en kollegialitet og et fellesskap, sier Knutsen til Medier24.
For Olsen var det ikke bare muligheten til å bo i New Zealand som gjorde stillingen attraktiv.
– Det er en utfordrende jobb med tanke på at du må ta en del avgjørelser. Du må styre fronten på VG selv. I tillegg til at du er tett på en masse breaking-hendelser når de skjer. Så er det jo en mulighet til å kunne bo og leve i et annet land. Så det ser jeg på som spennende,sier han.
Olsen har jobbet i VG i fem år og har de siste årene jobbet breaking og krim. Før han kom til VG var han blant annet nyhetsredaktør i iTromsø, og han har også bred erfaring som innstepper i nyhetssjefrollen.
Kinne har vært i VG i ti år. Hun startet som videoreporter, er i dag TV-spesialist på breaking og omtales som en av VGs mest erfarne videoreportere. De siste årene har hun også vært innstepper som visuell nyhetssjef.
– Jeg tenker vi er veldig heldige som har en jobb der man har muligheten til å jobbe fra andre siden av jorden for en periode. Det er rett og slett en mulighet man må ta, og jeg gleder meg enormt til å få jobbe for VG fra et annet land over en periode, sier Kinne.
Hun legger til at hun er glad i å reise, og takknemlig for å ha en jobb der hun har mulighet til å reise verden rundt.
– Også blir det jo selvsagt noe helt annet å flytte vekk for et år, og skape en base på en helt ukjent plass, sier Kinne som aldri har vært i New Zealand eller Oseania før.
Det mest krevende med å reise blir å dra fra kjæresten, venner og familie.
– Vi reiser langt vekk, men også til en tidssone som er helt omvendt av her hjemme, så det blir nok krevende å være sånn på utsiden av alt hjemme.
Med en turnus på en uke av og en uke på, blir det en del reising, forteller Kinne, som allerede har booket turer hvor hun skal møte kjæresten på mindten.
Hun gleder seg samtidig til å gjøre noe helt nytt.
– Det kommer nok til å bli givende å utfordre meg selv og sette hverdagen på hodet, det har jeg nok veldig godt av, både profesjonelt og personlig. Jeg gleder meg også til å henge med Preben et år. Han er superstødig journalistisk, og blir en veldig god sparrepartner der borte - så er han jo heldigvis en skikkelig trivelig fyr.
– Bonus er at han har for eksempel lovet at han skal hoppe i strikk i jungelen, det gleder jeg meg ordentlig til å få se.
– Viktig for VG
Ifølge Knutsen vil de to i utgangspunktet bemanne VGs ordinære netter alene, med ekstra bemanning fra Oslo ved større nyhetshendelser.
Han beskriver nattevaktfunksjonen som en av de mest tillitsbaserte rollene i redaksjonen.
– Du sitter med et helhetlig ansvar på nettene, har delegert redaktøransvar, du tar store beslutninger, oppdaterer fronten og skriver saker. Det å ha flinke nattevakter er viktig for VG, sier Knutsen.
For Olsen er det flyttingen som kan by på utfordringer.
– Jobbmessig tror jeg det kommer til å gå fint. Vi sitter i et redaksjonelt fellesskap. Oppstarten med å flytte til en ny plass, få strøm til leiligheten, internett og nytt simkort blir sikkert den første utfordringen,sier han.
Han innrømmer at det nok er én fritidsaktivitet han ser ekstra fram til når han kommer til New Zealand.
– Jeg gleder meg mest til å besøke Hobbiten, sier Olsen.