NRKs avslutning av samarbeidet med poesianmelder Thula Kopreitan utløser kraftig kritikk mot «nedbygging» av statskanalens litteraturkritikk, skriver Klassekampen.
– Vi er vitne til et kappløp mot bunnen mellom NRK og Aftenposten, sier litteraturviter, kritiker og redaksjonssjef i Verbum forlag, Preben Jordal, til avisen.
Han mener NRK står i et pågående forfall og at profesjonaliteten i litteraturkritikken forsvinner. Det er en del av en større tendens der ekspertise forsvinner ut til fordel for «profiler» og kjendiser som byr på entusiasme, for eksempel i VM-studio, ifølge Jordal.
NRK driftes som et kommersielt mediehus, selv om de ikke trenger å være det, mener han.
Poet, forfatter og oversetter Anna Kleiva kaller det «latterlig» at NRK så langt i år kun har anmeldt to diktbøker og mener det føyer seg inn i en «langvarig nedbygging» av litteratursatsingen.
NRKs prosjektleder for anmeldelser Rune Håkonsen avviser overfor Klassekampen at satsingen på kulturkritikk står i motsetning til å nå bredt ut, og mener de har satset betydelig de siste årene.
– Selv med stadig tøffere konkurranse om publikums tid og oppmerksomhet har vi klart å få flere til å bry seg om kultur og kulturkritikk – også lesere som ikke har oppsøkt anmeldelser før, skriver han i en e-post til avisen.
Han understreker at poesien fortsatt skal være del av NRKs oppdrag og viser til at eksterne kritikere arbeider på tidsbegrensede oppdragsavtaler.
Kulturredaktør Cecilie Asker i Aftenposten kjenner seg ikke igjen i Jordals utsagn om «et kappløp mot bunnen mellom NRK og Aftenposten».
Hun understreker overfor Medier24 at deres nye satsing på litteraturjournalistikk verken er kjendis- eller underholdningsdrevet.
– Den klassiske litteraturkritikken er grunnsteinen i satsingen vår. Vi har to fast ansatte som jobber utelukkende med bokanmeldelser, i tillegg til et titalls eksterne bidragsytere. Denne våren ansatte vi også en ny bokjournalist som skal bidra til å skape engasjement rundt litteraturkritikken og bokjournalistikken, sier Asker.
Hun viser også til at avisen har lansert bokpodkast og nyhetsbrev om bøker.