Redaktør Thomas Nilsen i Barents Observer.

Redaktør reagerer på fredsprisvinners intervjuavslag

Merkelig og urettferdig kritikk, mener journalistikkekspert Trygve Aas Olsen.

Publisert

Fredsprisvinner og Novaja Gazeta-redaktør Dmitry Muratov skal ha takket nei til en intervjuforespørsel fra Barents Observerer i forbindelse med et besøk i Kirkenes.

Det fikk både redaktør Thomas Nilsen og daglig leder Atle Staalesen til å rykke ut med kritikk mot intervjuavslaget i en kommentar i egen avis.

Barents Observerer har siden februar vært erklært uønsket i Russland - det innebærer at russiske kilder kan bli straffeforfulgt for å la seg intervjue av avisen.

Nilsen sier til NRK at russisk lov ikke gjelder i Norge.

– Vi mener det blir en import av konsekvensene av russisk sensurpolitikk inn til Norge. Og det mener vi er svært uheldig, sier Nilsen til NRK.

Journalistikkekspert og fagmedarbeider ved Institutt for journalistikk, Trygve Aas Olsen, kaller kritikken merkelig og urettferdig overfor NRK.

Han understreker at ingen har plikt til å la seg intervjue, og at det ikke er unormalt å takke nei til intervjuforespørsler.

Aas Olsen peker også på at mediene skal beskytte sine kilder, og at kildene i dette tilfellet risikerer å bli straffeforfulgt i Russland om de lar seg intervjue av avisa.

– Hvis Muratov ga et intervju til Barents Observerer, og senere ble straffeforfulgt i Russland, lurer jeg på hvordan de har tenkt til å beskytte ham der, sier Aas Olsen til NRK.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS