Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen

NRK gjør redaktør-endringer: 50 ledere får ny tittel

NRK er nesten i mål med opprydningen i redaktørroller. 

Publisert

Rundt 50 ledere får ny tittel når NRK gjør endringer i redaktørrollene, opplyser kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen til Medier24.

– Det skal ikke være tvil verken i eller utenfor NRK hvem som er ansvarlig. Så nå rydder vi opp og gjør det veldig tydelig hvem som er i redaktørlinjen.  Da må vi bruke titler som gjør redaktøransvaret klart. I det daglige er redaktøransvaret i NRK delegert fra meg som kringkastingssjef og nedover i redaktørlinjer, som dekker de ulike delene av NRKs innholdstilbud.

De som har redaktørtittel i dag og som ikke har publiseringsansvar, vil få ny tittel.

– Skal ikke være tvil

Etter evalueringen av «Ingen elsker Bamsegutt»-saken tok NRK grep og startet prosjektet «Bedre Rustet». Fire arbeidsgrupper så på redaktørrollen, presseetikk, hvordan jobbe med krevende prosjekter, og hvordan håndtere redaksjonelle kriser.

En av utfordringene som ble avdekket av evalueringen var at det var ledere med redaktørtittel, uten redaktøransvar.

–  Derfor foretar vi nå noen endringer for å tydeliggjøre hvem som står ansvarlig for NRKs innhold overfor publikum og har ansvaret for presseetikken, sier Fürst Haugen. 

NRK har nå brukt våren på å rydde opp i disse titlene. Tidligere i vår fortalte Fürst Haugen at de underveis i opprydningen også identifiserte andre titler enn redaktører, som også ble tatt med. Hun beskrev det da som å pusse opp hjemme, at mye dukker opp når man er i gang.

Nå betyr det at ca. 50 ledere får endret tittel, og at rundt 50 skal ha redaktørtittel etter oppryddingen.

– Det er bare de som har ansvar for innhold og publisering som skal ha redaktørtittel, og det skal ikke være tvil om at de har ansvar, sier Fürst Haugen.

Har ikke nye titler klare

Dette gjelder også titler som «redaksjonssjef og redaksjonsleder», som kun skal gjelde ledere som har publiseringsansvar.

– Så gjenstår det litt arbeid for å finne ut hva titlene skal bli på de som får endret tittelen, legger hun til.

Noen vil også få doble titler, slik kringkastingssjefen har, for eksempel distriktsdirektør som også vil være distriktsredaktør.

 I tillegg er NRK i gang med planleggingen av et obligatorisk redaktørprogram, som skal gjennomføres til høsten.

– Der skal alle som er i redaktørlinjen delta, sier hun.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS