Trond Olav Skrunes

Kritisk til presse-tabbene i Høiby-saken: – Journalister ble sendt på dør i skytteltrafikk

– Det etterlatte inntrykk blir at vår journaliststand ikke er god, sier BT-redaktør Trond Olav Skrunes om feilene pressen gjorde i starten av rettssaken mot Marius Borg Høiby. 

Publisert Sist oppdatert

(PRESSENS HUS): – Flere medier gjorde store feil, og det kan vi ikke bare si at vi går videre fra og hopper forbi de feilene, det må vi dvele litt over. Dette så virkelig ikke bra ut, sier sjefredaktør i Bergens Tidende, Trond Olav Skrunes.

Dagen etter dommen mot Marius Borg Høiby evaluerte pressen sin egen dekning, og debattere hva som kunne blitt gjort annerledes.

– Feiler på samfunnsoppdraget

Skrunes beskriver dekningen som et «rettsmaraton dekket i sprint-tempo» og reagerer på hvor mange feil pressen gjorde, og hvor lite tid man bruker på å evaluere det.

– Journalister ble sendt på dør i skytteltrafikk. Man kom ganske dårlig ut av startblokka og det må man ikke glemme i evalueringen. Denne saken er unik i hvor mange som ble kastet på dør, og det har en signaleffekt.

– Det etterlatte inntrykk blir at vår journaliststand ikke er god. Heldigvis levde man bedre opp til forventningene etter hvert, sier Skrunes.

Han stiller spørsmål ved detaljnivået flere medier gikk for.

– Hvis man mener at dette detaljnivået er viktig for at leserne skal forstå saken, som mange har argumentert med, så feiler vi på samfunnsoppdraget på alle andre rettssaker vi dekker, sier Skrunes.

Hege Salomon, Brynjar Meling, Eva-Therese Loo Grøttum og Trond Olav Skrunes

– En lang rettssak

Det samlede medietrykket i Høiby–rettssaken ble også tema.

– Hadde man halvert antall saker, ville det likevel vært et enormt trykk, det er snakk om mange tusen saker. Det er nok andre saker hvor man kan diskutere medietrykket på en meningsfull måte. Denne saken er unik.

Leder for nyhetsavdelingen i VG, Eva-Therese Loo Grøttum er ikke helt enig i Skrunes sin vurdering.

– Jeg mener det blir feil å si at dette var en krasjlanding. Det var en lang rettssak med mange involverte.

VG tok grep underveis i rettssaken, etter at det ble gjort flere feil, påpeker hun. 

– Det gjorde vi også for å trygge reporterne, for man blir så redd for å gjøre feil.

Hun forsvarte bruken av VGs livestudio under rettssaken.

– Det var ikke kun livepunkter løsrevet i livestudioet. Her var det mulig å få full oversikt over aktører og tiltalen, det var kommentarer underveis. Det var mye mer kontekst enn et tradisjonelt live-manus hvor teksten flytter seg hele tiden.

Hege Salomon

Foreslår fem minutters forsinkelse

Bistandsadvokat Hege Salomon trakk fram utfordringer knyttet til den løpende rapporteringen fra rettssaken, spesielt knyttet til vitner.

– Det er veldig uheldig for de som sitter på gangen og skal vitne. For de får ikke lov til å være inne i retten, men får løpende detaljer fra innsiden, og kan fort bli usikre på hva de husker selv, og hva de har lest.

Salomon tok også opp en av feilene pressen gjorde på første rettsdag, da hennes klient ble filmet under NRKs livestream.

– Her tenker jeg man kan vurdere en mye lengre forsinkelse neste gang. Vi kunne hatt fem minutter forsinkelse på sendingen, for jeg tror seerne klarer å vente fem minutter før de får innledningsforedraget.

Powered by Labrador CMS