Bernhard Ellefsen er kulturredaktør i Morgenbladet.Foto: Odin Drønen/Morgenbladet
Kulturredaktør: – Bortforklaring av OpenAI-tabben
Morgenbladets kulturredaktør Bernhard Ellefsen mener Schibsted forsøker å redusere en prinsipiell sak til en teknisk feil etter at interne kommentarer i flere aviser ble delt med OpenAI.
Kulturredaktøren i Morgenbladet mener saken ikke kan avfeies som en teknisk glipp.
– Det er jo ikke sånn at man kan sjekke først hvor galt det gikk, og så bestemme seg etterpå for om det var en prinsipiell sak eller en teknisk bommert. Det fremstår som en bortforklaring, sier Bernhard Ellefsen i Morgenbladet til Medier24.
Ansvarlig redaktør Gard Steiro i VG understreker at avisen har gjennomgått materialet som har vært delt med OpenAI.
– Kommentarfeltet er i all hovedsak brukt til meldinger som ikke er sensitive. Likevel er det uheldig at OpenAI hadde tilgang til denne informasjonen, selv om vi nå vet at den har vært filtrert bort og ikke har vært eksponert for utenforstående, sier Steiro til Medier24.
VG-redaktør Gard Steiro.Foto: Kent Olsen
Han avviser samtidig at hendelsen har gjort VG mer skeptisk til samarbeidet med OpenAI.
– Nei, dette dreier seg om en feil fra Schibsteds side, ikke selve avtalen med OpenAI, sier han.
Steiro opplyser at kommentarfeltet i hovedsak brukes til meldinger mellom journalister og desk, som forslag til titler og beskjeder om å kontrollere opplysninger. Han sier VG informerte redaksjonen om saken tirsdag formiddag etter at feilen ble oppdaget.
Medier24 har også spurt redaktøren i Aftenposten om kritikken uten å få svar.
I Bergens Tidende fulgte redaksjonsledelsen opp saken umiddelbart da feilen ble oppdaget, og redaksjonen ble informert.
– Dette påvirker ikke mitt syn på avtalen i seg selv. Den tekniske feilen skjedde ikke hos OpenAI, og vi styrer selv hva som skal inkluderes i oversendelsene, sier ansvarlig redaktør Trond Olav Skrunes til Medier24.
– Fikk stoppet det umiddelbart
Schibsted avviser at hendelsen viser manglende kontroll med OpenAI-samarbeidet.
Kommunikasjonsdirektør Bjørn-Martin Bache-Nordby understreker at konsernet selv kontrollerer hvilke data som sendes til OpenAI.
Kommunikasjonssjef i Schibsted Media, Bjørn-Martin Bache Nordby.Kilian Munch / Schibsted
– Vi har sagt at det er vi som kontrollerer hvilket innhold vi sender til OpenAI gjennom vårt API. Da vi oppdaget feilen ble dette tatt på alvor, og vi fikk stoppet det umiddelbart, skriver han til Medier24.
Bache-Nordby avviser at Schibsted baserer seg på tillit til OpenAI når selskapet sier at opplysningene ikke er blitt brukt.
– Vi har fått dokumentasjon fra OpenAI, blant annet i form av logger, som underbygger opplysningene de har gitt oss, og vi har i tillegg gjort egne undersøkelser og tester. Ingen av disse tilsier noe annet enn det OpenAI har dokumentert og forsikret oss om, skriver han.
– En avtale man ikke kan stå i
Kulturredaktøren i Morgenbladet peker på at saken forsterker kritikken som tidligere er reist mot Schibsteds samarbeid med OpenAI.
– Det fremstår som en katastrofal konsekvens av den teknologiske siden av samarbeidet. Det forsterker inntrykket av at dette er en avtale man egentlig ikke burde ha inngått eller kan stå i, sier Ellefsen.
Han mener reaksjonene fra Schibsted-ledelsen er lite tillitvekkende.
– De første reaksjonene er nærmest utelukkende basert på at de stoler på OpenAI. Det er en ren tillitserklæring til OpenAI på ganske manges vegne – inkludert kilder, sier Ellefsen.
Han mener redaktørene har vært for ukritiske i møte med de store teknologiselskapene.
– Den generelle standarden på norske redaktører er bra, men deres holdning til samarbeid med amerikanske teknologiselskaper fremstår som veldig naiv, sier han.
– Ville sagt nei
Morgenbladet-redaktøren mener de prinsipielle og sikkerhetsmessige sidene ved samarbeidet burde veie tyngre enn de økonomiske fordelene.
– De har sluppet OpenAI for tett inn på seg. Det må de rett og slett erkjenne, sier Ellefsen.
Hva ville du gjort hvis du var redaktør i en Schibsted-avis da avtalen ble inngått?
– Jeg ville sagt nei. Og så ville jeg gjort som Aftonbladets redaktør Karin Petterson har gjort, og tatt det til offentlig debatt. Det synes jeg er tøft gjort, sier han.
Hva bruker du selv KI til i det daglige?
– Det er særlig transkriberingssiden som har gjort livet lykkeligere og bedre med Jojo. Ellers er jeg utrolig forsiktig med bruk av KI, og hvert fall ikke til noe som vi sender ut, og det gjelder jo hele avisen.
– Vår holdning er at vi skriver masse om KI, vi føler ekstremt nøye med, vi bruker selvfølgelig tjenestene for å gjøre oss kjent med dem.