Charlotte Sundberg, Niklas Kokkinn-Thoresen, Tone Tveøy Strøm-Gundersen og Anders Sooth Knutsen.

Ville ikke publisert TV4-bilde av Mette-Marit

Flere norske redaktører forklarer hvorfor de ikke ville publisert TV4s bilde av kronprinsesse Mette-Marit etter operasjonen.

Publisert

Torsdag forrige uke publiserte svenske TV4 det første bildet av Mette-Marit etter lungetransplantasjonen.

TV4 skriver at bildet ble tatt onsdag, samme dag som det ble kjent at kronprinsessen har fått nye lunger.

Nyhetsredaktør i Nettavisen, Charlotte Østby Sundberg, sier til Medier24 at de ikke hadde publisert bildet så tett opp mot transplantasjonen – for å unngå spekulasjon om hvem organene kommer fra.

– Vi tar hensyn til at donorer ikke skal kunne kobles til Mette-Marit og at selv om hun er en offentlig person så må hun kunne holde en del helseopplysninger privat. I tillegg tar vi hensyn til at familien står i en krevende situasjon, sier hun.

Sjefredaktør i Se og Hør, Niklas Kokkinn-Thoresen, sier i en kort kommentar at han ikke hadde publisert bildet som TV4 gjorde, men påpeker at det er forskjell på norske og utenlandske medier på hva man publiserer av bilder.

Bildet ble også diskutert i VG-podkasten Mediebobler i helgen.

– Konklusjonen min sett fra Aftenpostens ståsted er at vi ikke hadde publisert bildet, fordi jeg mener det går for tett inn på kronprinsessen i det jeg definerer som en privat medisinsk situasjon, fordi det er tatt gjennom vinduet på sykehuset, som det ser ut som, sier Tone Tveøy Strøm-Gundersen, nyhetsredaktør i Aftenposten.

– Sett fra mitt ståsted, er det å gå over streken.

Konstituert nyhetsredaktør i VG, Anders Sooth Knutsen, tar opp at de vet for lite om hvordan bildet er tatt.

– Dette går veldig tett på kronprinsessen. Det er også en grunn til at ingen norske medier har videreformidlet verken faksimile eller dette bildet. Her har TV4 og de norske mediene vurdert dette ulikt, sier han i podkasten.

TV4 har laget en egen artikkel der de forklarer hvorfor de har valgt å publisere bildet av Mette-Marit.

De mener hennes rolle som medlem av det norske kongehuset gjør helsen hennes til et legitimt offentlig anliggende.

TV4 skriver at de har veid offentlighetens interesse opp mot hennes personvern, og mener publiseringen var berettiget.

Powered by Labrador CMS