Christopher Aller, styreleder i Dagbladet.

Dagbladets styreleder: – Dette var ingen panikkbeslutning

Det vil være behov for å se på den redaksjonelle profilen for å styrke merkevaren Dagbladet, sier styreleder Christopher Aller.

Publisert Sist oppdatert

Mandag gikk Frode Hansen av som Dagbladet-sjef. Tirsdag kommer opplagstallene fra Mediebedriftenes Landsforening (MBL).

– Jeg vil ikke kommentere tallene før de er offentliggjort. Det jeg kan si er at vi har en generell bekymring for økonomien og inntektene som skal finansiere kvalitetsjournalistikk, sier Dagbladet-styreleder Christoper Aller til Medier24.

– Er du bekymret for utviklingen til Dagbladet?

– Hvis vi ser på hele mediemarkedet, har vi en stor utfordring. Online-medier blir målt på trafikk og antall abonnenter og da ser vi at en rekke mediehus opplever situasjonen som krevende. Vi trenger en uavhengig presse og vi står overfor en stor fellesutfordring når det gjelder inntekter som kan finansiere journalistikken.

Christopher Aller svarer kategorisk nei på spørsmål om Dagbladet har planer om å legge ned papiravisen.

– Har styret vurdert om avisen har satset for store ressurser på noen områder, for eksempel når det gjelder video og TV?

– Nei, det synes jeg ikke. Vi er i en utfordrende bransje. Men det er selvfølgelig krevende å navigere og teste nye områder som video og tv.

– Er det nå et behov for å gjøre en analyse av innholdet og den redaksjonelle profilen?

– Ja, vi må også se på den redaksjonelle profilen og merkevarens fremtid.

– Hvordan skal dere gjøre det?

– Det blir nok litt for forretningsteknisk å svare på det, sier Aller.

Han sier at de valgte en midlertidig løsning med to ansvarlige redaktører fordi det blir mest effektivt i en overgangsperiode. Når det gjelder jakten på en ny sjefredaktør, vil det være mest naturlig å finne én person, enten internt eller eksternt. 

Når det gjelder timingen av lederskiftet, sier Aller at beslutningen ikke er tatt på bakgrunn av den økonomiske utviklingen, men at de selvfølgelig følger økonomien tett. De siste ukene har de snakket med Frode Hansen om behovet for nye krefter i toppledelsen.

– Dette var ingen panikkbeslutning, men en viktig beslutning for å utvikle Dagbladet som merkevare i fremtiden.

For ordens skyld: Medier24-journalist Tormod Haugstad jobbet i Dagbladet fra 1981 til 2005.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS