Dag Idar Tryggestad.

Fare for streik i produksjonsselskaper: NJ og Virke til mekling

Partene må bli enige hos Riksmekleren innen onsdag ved midnatt. 

Publisert

Norsk Journalistlag (NJ) og arbeidsgiverorganisasjonen Virke møtes denne uken hos Riksmekleren for å forhandle om en tariffavtale for NJ-organiserte i produksjonsselskaper. Dersom partene ikke blir enige innen fristen 4. juni ved midnatt, kan 71 NJ-medlemmer tas ut i streik fra 5. juni.

En streik vil kunne få konsekvenser for flere kjente TV-produksjoner som er under arbeid, blant annet Farmen kjendis, Jon blir bonde, Jakten på kjærligheten og Forræder.

– Vi går inn i meklingen med håp om å få til en løsning. For oss er det viktig med en avtale som gjør at våre medlemmer kan leve av og med yrket sitt, også over tid, sier forhandlingsleder for NJ, Elin Nykaas.

NJ-leder Dag Idar Tryggestad sier at det er på høy tid med en tariffavtale for denne gruppen.

– En tariffavtale er en selvsagt rettighet i det norske arbeidslivet i 2025. Vi mener at også de som lager noen av de mest populære programmene på TV, fortjener ryddige og ordnede arbeidsforhold, sier Tryggestad.

Dersom meklingen ikke fører frem, er NJ klare for å gå til streik. Ifølge Tryggestad er medlemmene forberedt:

– Vi skal jobbe hardt for en løsning, men er forberedt på alternativet. Kampviljen blant våre medlemmer er stor.

Partene ble i utgangspunktet enige 1. mai om en tariffavtale, men uken etter brøt NJ forhandlingene. De mente da at Virke hadde gått tilbake på områder i det som var avtalt.

Virke avviste avtalebrudd, og mente NJ tolket avtalen annerledes enn de.

Innholdet i avtalen skulle først bli offentliggjort etter signeringen.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS