– Historien viser at jeg aldri kan avvise at jeg kommer tilbake til Dagbladet. Men, nei, det er nok nå. Jeg skal i utgangspunktet bli pensjonist, sier Lars Helle i en pressemelding fra Aller media.
63 - åringen, som fram til nå har vært politisk redaktør, har mildt sagt vært en all-rounder i avisen.
Han har tidligere bekledd roller som journalist, utviklingsredaktør, produksjonsredaktør, magasinredaktør, administrativ redaktør, nyhetsredaktør og etikkredaktør, samt sjefredaktør.
Helle er åpen for at det kan være at han skal fortsette å utrykke sterke meninger i en eller annen form.
Helle begynte som journalist i Dagbladet i 1987 og arbeidet i forskjellige avdelinger fram til høsten 1996, da han ble sjefredaktør i daværende Rogalands Avis.
I 2001 var han tilbake i Dagbladet, som utviklingsredaktør. Han var sjefredaktør i perioden fra 2010 til 2011 og har vært konstituert som sjefredaktør i to perioder.
Ved årskiftet inn i 2012 forlot han avisen for å bli sjefredaktør i Stavanger Aftenblad - ti år sendere vendte han tilbake til Dagbladet, der han har vært politisk redaktør de tre siste årene.
– Jeg slutter i Dagbladet med gode minner og kan bekrefte det jeg alltid har sagt: å være her er en tilstand, ikke en jobb. De som er så heldige at de får arbeide i Dagbladet, har en stor og viktig tradisjon å videreføre. Dagbladets rasjonelle og liberale sinnelag, uærbødigheten og framtidsoptimismen preger ikke bare spaltene, men hele livet i denne redaksjonen, sier han.
De to konstituerte sjefredaktørene i Dagbladet, Martine Lunder Brenne og Mads A. Andersen roser den avtroppende avisveteranen i en felles uttalelse:
– For et privilegium det har vært å jobbe med Lars. Vi kan selvsagt ikke bruke floskler, for da vil Lars hudflette oss i neste redaktørmøte, men det er vanskelig å la være. Lars har betydd enormt mye for Dagbladet, de siste årene som politisk redaktør, sier de.
– Han er ekstremt kunnskapsrik, prinsippfast, liberal og smått infam - alt en avis som Dagbladet kan ønske seg i en slik rolle. I tillegg har det for oss personlig vært en enorm trygghet i å ha Lars i redaktørgruppa.