Martine Lunder Brenne og Mads Andersen styrer Dagbladet sammen.

Slik fyller de ut hverandre i lederjobben: – Vi skal ikke bygge oss selv

Martine Lunder Brenne og Mads Andersen bød på skråblikk om å lede sammen.

Publisert Sist oppdatert

(PRESSENS HUS): Den ganske ferske sjefredaktørduoen i Dagbladet, Martine Lunder Brenne og Mads Andersen, kom til Medienettverkets høstkonferanse for å fortelle om hvordan man jobber sammen.

– Vi skal snakke om hvordan man leder sammen uten å ta livet av hverandre, sier Lunder Brenne fra scenen.

I forkant ble foredraget solgt inn som et energisk og ærlig foredrag med glimt i øyet, og duoen tok seg tid til å tøyse med hverandre på scenen.

De forteller at de fikk to dager på seg før nyheten om at de skulle lede Dagbladet sammen skulle gå ut. 

– Vi fikk vite at Frode gikk av på fredag. Jeg var på blåtur i Montenegro, sier Lunder Brenne.

– Og jeg var nede i en rødvinsdunk på reunion, legger Andersen til. 

På lørdag måtte de stille i et teammøte med konsernledelsen, hvor de fikk spørsmål om å konstitueres sammen. Søndag godkjente styret og stiftelsen planen. 

Martine Lunder Brenne, konstituert sjefredaktør i Dagbladet

– Det var en begivenhetsrik helg, sier Andersen til salen.

Dro til Viking

Lunder Brenne sier at det er overveldende å få vite få at man skal bli konstituerte sjefredaktører på så kort tid. 

– Men det har vært en enorm trygghet å være to.

Duoen forteller at de dro til Stavanger for å få gode råd om hvordan man leder i tospann. Fotballaget Viking ledes av trenerduoen Morten Jensen og Bjarte Lunde Årsheim. 

– De har vært gjennom et helvete, med nedrykk, massiv hets fra fansen, kritikk fra mediene. Det høres jo litt kjent ut. 

Lunder Brenne forteller at de fikk vite at duoen i Viking fungerte fordi de utfylte hverandre, gjemmer hverandres svakheter og er ærlige med hverandre. 

– Det kjente vi oss igjen i. Vi skal ikke bygge oss selv i denne perioden, vi skal bygge den duoen. 

Martine Lunder Brenne og Mads Andersen på Pressens hus.

– Åpenbare ulikheter

Lunder Brenne peker på nobelprisvinner Daniel Kahnemans system 1 og system 2. De tar for seg to måter vi tenker på, den raske intuitive måten, og den langsomme analytiske måten. 

– Det å være medieleder er en ekstremversjon av å veksle mellom de to systemene. Og for å kunne ta gode beslutninger må man være klar over hvilke feil man gjør. Da er det et privilegium å være to, fordi vi kan rette på hverandre, sier hun. 

Hun legger til at hvis man skal klare å utnytte kraften i å være to, må man vite hva man er dårlige og gode på. 

– Vi har en del åpenbare ulikheter. 

Andersen peker på at Lunder Brenne er både impulsiv, men også den som tenker langt fram i tid, mens han selv er opptatt av det som skjer akkurat nå. Lunder Brenne supplerer at hun mener Andersen et petimeter. 

– Jeg føler jeg får stressutslett av å se hvor lang tid du kan bruke på en helt banal arbeidsoppgave, sier hun til latter fra salen.

Til tross for at de er ulike, peker begge på at noe av det gode med å være to er at man alltid har noen som forsvarer en. 

– Og det gjør at alt blir litt mindre skremmende og overveldende. Det å gidde å gå i krigen for hverandre, både internt og offentlig, er uvurderlig, sier Lunder Brenne.

– Vår oppgave i denne tiden er ikke å bygge oss selv som gode ledere, vi må bygge denne duoen, legger Andresen til. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS