Konsernsjef Per Magne Tveiten i Mentor Media

Mentor Medier-sjefen frykter dyrere avisdistribusjon

Dagsavisen har abonnementsvekst, men annonseinntektene faller. Konsernsjef Per Magne Tveiten i Mentor Medier peker på pressestøtte som viktig og er bekymret for dyrere papirdistribusjon.

Publisert

 Nå driver Dagsavisen lønnsomt, selv med lavere annonseinntekter, sier konsernsjef Per Magne Tveiten i Mentor Medier til Medier24.

Mentor Medier-konsernet – som blant annet eier Vårt Land, Morgenbladet, Dagsavisen og Klar Tale – legger bak seg et solid 2025. Ifølge Tveiten økte både omsetning og resultat, drevet av sterk vekst i brukerinntekter.

– Vi går ut av 2025 med opplagsvekst i alle våre aviser. Ikke minst er det gledelig at Dagsavisen nå har høyere opplag enn på samme tid i fjor. Det er første gang på veldig mange år at det har skjedd, sier han.

Brukerinntektene for Mentor Medier totalt økte med 7,5 prosent, mens rene digitale abonnementsinntekter steg med rundt 20 prosent i løpet av året.

– Dagsavisen på et bedre sted

Samtidig peker 4.kvartalsrapporten fra eier Mentor Medier på et tydelig fall i annonseinntektene i Dagsavisen.

– Hvordan vil du totalt sett si at det går for avisen?

– I fjor gjorde vi en nedbemanning og spisset strategien tydeligere mot brukermarkedet. Vi lukker mer av innholdet og satser mer på abonnement. Da er det forventet at trafikken og annonseinntektene går noe ned, sier Tveiten.

Han mener utviklingen er i tråd med strategien om mer brukerbetaling, som nå utgjør nærmere 90 prosent av inntektene.

– Summen av algoritmeendringer, mindre åpent innhold og en generell nedgang i annonsemarkedet forklarer mye av utviklingen. Men dette ser vi ikke som dramatisk.

Spekulasjoner om et mulig salg av Dagsavisen avviser han.

– Det har vært spekulasjoner om dette, men jeg har alltid ment at Dagsavisen hører hjemme i Mentor Medier. Avisen er viktig for mediemangfoldet, og vi ser at den nå er på et mye bedre sted enn tidligere, sier han.

– Pressestøtten er viktig for aviser som våre

Pressestøtten er en viktig del av økonomien i konsernet. Endringer i støtteordningene i Sverige har allerede har gitt merkbare utslag.  

– Pressestøtte er en ganske vesentlig inntektskilde hos dere?

– Ja, litt under en femtedel av inntektene når vi inkluderer Sverige, sier Tveiten.

Han mener ordningen er avgjørende for å opprettholde nisjemedier og et bredt mediemangfold.

– Uten pressestøtten hadde vi ikke hatt det mediemangfoldet vi er så stolte av i Norge. Den gjør samfunnet godt, og den er viktig for aviser som våre.

I Sverige fases støtten til avisen Dagen ned fra rundt 16 millioner kroner til rundt sju  millioner over fem år.

– Papirproduktet er lønnsomt

I kvartalsrapporten trekker konsernet også frem økte distribusjonskostnader knyttet til papiravisene.

– Papirøkonomien blir stadig mer presset. Er flere kutt i papirutgaver på gang?

– Nei, vi har ingen planer om å kutte papirfrekvens nå. Papirproduktet er fortsatt lønnsomt, sier Tveiten.

Han legger samtidig ikke skjul på at distribusjonsleddet er blitt en voksende hodepine.

– Prisøkningene kommer jo fordi opplaget går ned. Når prisene stiger, må vi øke prisene på papirproduktene enda mer, og da er vi inne i en dårlig sirkel, sier han.

Ifølge Tveiten tåler Mentor Medier kostnadsveksten på kort sikt, men han beskriver utviklingen som urovekkende.

– Vi klarer det på kort sikt, men i det lange løpet er vi bekymret for det. Jeg synes også det er trist at distribusjonen ikke lenger er en del av avisbransjen på samme måte som før, sier han. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS