Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen.
Kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen.

Her er kringkastings­sjefens reiseutgifter

Nyhetssjefen i danske DR måtte gå etter uregelmessige taxiregninger tidligere i år. NRK-sjef Vibeke Fürst Haugen har hittil i år brukt 67.845 kroner på å reise. 

Publisert Sist oppdatert

En dansk avsløring om DR-nyhetssjef Sandy Frenchs taxiregninger ble siste dråpen som gjorde at French fikk sparken. Medier24 har bedt om innsyn i kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugens reiseutgifter.

Fürst Haugen har siden hun tok jobben i 2022, brukt 92.272 kroner på taxi innenlands.

Siden 2022 har kringkastingssjefen hatt 296.565 kroner i reiseutgifter totalt, det inkluderer fly, tog, taxi, kollektivtrafikk og bilrelaterte utgifter. 

– Skal tenke økonomisk og bærekraftig

Utgiftene varierer kraftig fra år til år, og 2023 var det året kringkastingssjefen brukte mest på reiser. Da var den største reiseposten innenlandsfly. 

Det er ikke funnet noen avvik i NRK-sjefens reisekostnader, hverken i vanlig godkjenningsløype, eller ved forbindelse med revisjon, sier økonomisjef i NRK, Ole Andre Hansen, til Medier24. 

Han forteller at NRK har en tydelig bestilling når det gjelder arbeidsreiser. 

– Reglene er de samme for både kringkastingssjefen og andre i NRK. Man skal tenke økonomisk og bærekraftig når man reiser. Så har nok kringkastingssjefen høyere reiseutgifter enn mange andre i NRK, fordi hun har den jobben hun har og representerer NRK, sier Hansen.

I NRKs retningslinjer for reise, er det blant annet en sjekkliste på seks punkter man skal tenke på når man bestiller reise. Det inkluderer blant annet å se på om man kan reise mer bærekraftig og økonomisk, og om møter kan gjennomføres digitalt. 

NRK har som mål å kutte utslipp fra flyreiser med 35 prosent innen 2030, sammenlignet med 2019-nivå. 

Hadde tidligere firmabil

I retningslinjene står det også at man ikke kan bruke taxi mellom hjem og jobb. 

Hansen sier det finnes unntak, for eksempel personer som jobber vakter hvor det ikke er mulig å bruke kollektivtransport for å komme seg på jobb. 

– Så skal man alltid vurdere om reisen er nødvendig, om man kan slå sammen flere reiser. Det gjelder alle, også Kringkastingssjefen. 

Tidligere har NRK hatt en firmabil-ordning. Da Fürst Haugen ble ansatt som kringkastingssjef, var firmabil en del av lønnen, og hun kunne lease en bil med kjøpspris på inntill 880.000 kroner. Hun valgte en bil til 543.000 kroner. 

I 2023 ble ordningen avviklet, og Haugen fikk i stedet 130.000 kroner i fast, årlig billønn. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS