NJ-leder Dag Idar Tryggestad.

NJ vant søksmål mot Discovery

Fikk fullt medhold for krav om fast ansettelse av tre medlemmer.

Publisert Sist oppdatert

Norsk Journalistlag har fått fullt medhold i rettsaken mot Discovery om ulovlig innleie, på vegne av tre NJ-medlemmeder i produksjonsselskapet Monday Sport AS.

De tre medlemmene har nå krav på fast ansettelse, og har rett til å stå i stilling til saken er rettskraftig avgjort. Discovery må også betale motpartens sakskostnader på 339.500 kroner.

– Vi er veldig glad for at våre medlemmer har fått medhold i saken. Vi vil også berømme dem for å ha stått så støtt i en sak som helt klart har vært ubehagelig. Ellers er vi selvfølgelig også fornøyd med at retten har lagt til grunn det samme syn som NJ har på saken, sier NJ-advokat Elin Nykaas.

NJ gikk til sak mot Discovery fordi de mener selskapet har begått ulovlig innleie av arbeidstakere.

Et av hovedelementene i saken har vært om samarbeidet mellom Monday Sport og Discovery er en lovlig tjenesteentreprise, eller reell innleie av arbeidskraft underlagt reglene i arbeidsmiljøloven.

NJ har anført at deres medlemmer, som er ansatt i Monday Sport, i praksis fungerer som innleide arbeidstakere hos Discovery. De hevdet denne innleien bryter reglene i arbeidsmiljøloven § 14-12, som regulerer innleie fra bemanningsforetak. NJ ønsket derfor en fastsettelsesdom som erklærer innleien ulovlig.

Discovery har anført at samarbeidet er en tjenesteentrepriseavtale, ikke innleie, og at NJ derfor ikke har rett til å reise søksmål i denne saken. Discovery har også hevdet også at Monday Sport ikke er et bemannings­foretak, som de mener må være et krav for at NJ skal ha søksmålsrett.

Ifølge Rett24 fremhever retten at de tre medarbeiderne utførte jobben i Discoverys lokaler, med Discoverys utstyr, og etter Discoverys instruksjoner.

At Discovery allerede har ansatt andre til å fylle disse stillingene, blir Discoverys problem å løse etter vanlige regler, skriver tingretten ifølge Rett24.

Det er ikke avgjort om saken blir anket, opplyser Discoverys advokat Rajvinder Singh Bains til Journalisten.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS