Etikkredaktør i NRK, Per Arne Kalbakk

Kalte Document «Rasistblogg»: NRK erkjenner brudd før PFU-behandling

NRK erkjenner brudd på god presseskikk etter å ha omtalt Document som «den mest kjente rasistbloggen i Norge».

Publisert

Neste uke skal Pressens Faglige Utvalg (PFU) behandle en klage fra Document og en av deres journalister mot NRK. Klagen gjelder en podkastepisode der NRK-komikeren og programlederen Abubakar Hussain omtalte Document med flere sterke karakteristikker.

I en episode av podkasten «Med all respekt» sammenlignet han journalisten og hennes venner med «hirdjenter» og omtalte Document som «den mest kjente rasistbloggen i Norge», samt som «favorittbloggen til Anders Breivik og Fjordman».

Klager mente at slike påstander innebar en alvorlig anklage om publisering av straffbart, rasistisk materiale, og at både mediet og dets medarbeidere ble rammet. Det ble også reagert på at det ikke ble gitt mulighet til samtidig imøtegåelse.

NRK erkjenner brudd på god presseskikk og skriver i sitt tilsvar at uttalelsene i podkastepisoden utløste retten til samtidig imøtegåelse. Ifølge NRK var ikke innslaget ment som humor, men var subjektive meningsytringer om en pågående diskusjon i sosiale medier.

«NRK står ikke inne for de sterke påstandene som ble rettet mot Document i det innklagede programmet», heter det i svaret.

NRK understreker at påstandene «ikke er preget av saklighet og omtanke», og at innslaget «burde ikke vært publisert i denne formen». Sekvensen ble senere fjernet fra arkivet, etter at de mottok klagen fra PFU.

«Det opprinnelige overtrampet står fortsatt ved lag, og vi erkjenner at NRK har brutt god presseskikk i denne saken», avslutter de. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS