Kadafi Zaman og Janne Amble, programledere for TV 2s «Norge bak fasaden».

Skal behandle  «Norge bak fasaden»-klage: Disse sakene skal opp i PFU

Identifisering av en mann i  «Dødsenglene» og en klage fra FrP-politiker Jon Helgheim er blant de som skal opp i neste møte. 

Publisert

Tolv saker skal opp til full behandling i neste ukes møte i Pressens Faglige Utvalg (PFU). 

Blant annet skal en klage mot TV 2s «Norge bak fasaden» opp. Mannen som ble identifisert på et hotellrom i «Dødsenglene» har klaget inn mediehuset via sin advokat, og mener at identifiseringen av han ikke var berettiget. 

I tillegg skal utvalget behandle en klage mot Romerikes Blad etter at de publiserte en serie om selvmord i sitt dekningsområde. 

Sakene er publisert etter at Vær Varsom-plakatens punkt 4.9 om omtale av selvmord ble endret i 2024, og er den første saken til full behandling som er klaget inn på omtale av metode. 

Det skal også behandles en klage fra FrP-politiker Jon Helgheim, som har klaget inn Drammens Tidende. 

Disse sakene skal behandles: 

  1. Kommunedirektør i Høyanger mot Ytre Sogn
  2. Bane NOR og Vygruppen AS mot Romerikes Blad
  3. 1Andrea Shaw mot Se og Hør
  4. Steinar Wangen ved adv. mot TV 2
  5. Rune Nilsson mot Finansavisen
  6. Norsk Rikstoto mot Trav365.no
  7. Maria Randel Pangilinan Steen m/familie mot Varden
  8. Norgesdemokratene mot ABC Nyheter
  9. Jon Helgheim mot Drammens Tidende
  10.  Lasse Haugen mot Eikernytt
  11.  Kristine Gramstad Wedler mot RA Stavanger og Sandnesposten
  12. 1Maximilian Kåre Seiderer mot Nettavisen

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS