(BERGEN): De seks allmennkringkasterne i Skandinavia omsetter til sammen for 42,1 milliarder norske kroner i året.
Tallet kommer fram under Nordiske Mediedager i Bergen.
Der er sjefene for de statlige allmennkringkasterne NRK, SVT og DR, og de kommersielle: TV 2 i både Norge og Danmark og TV 4.
I en oversikt programleder Kjetil Dale har samlet, har han bedt dem nevne sine tre største suksesser de siste årene.
Både NRK og DR har flere journalistiske prosjekt, mens de kommersielle trekker frem flere underholdningsprosjekt.
– Underholdning er viktig for oss, det er det ingen tvil om, sier TV 2 Norge-sjef, Olav Sandnes, men sier det også er noe de må jobbe videre med.
– Vi har kjent på risiko når vi har lansert disse nye satsningene, sier han om programmene «Spillet» og «Norges dummeste» - som er blitt store seersuksesser.
Journalistikken er viktig
Kommersiell direktør Stig Møller Christensen (dansk TV 2), mener det handler om å lage de store tingene «alle MÅ se».
En av SVTs suksesser er en skistjerne som lærer komikere å gå på ski - ikke helt ulikt det norske konseptet med «Team Pølsa». SVT-sjef Anne Lagercrantz tror det handler om at folk trenger noe koselig å se på i en urolig verden.
Sandnes sier de i tillegg til underholdning har stor suksess med dokumentarer, men også live-innhold.
Han tror allmennkringkasternes styrke er å skille seg fra andre tek-giganter som Netflix og Max, handler om å være relevante.
– Journalistikken er et av de viktigste virkemidlene vi har for å klare det, sier Sandnes.
Fylle sendingene
For TV 4 er suksessene de har tatt med seg innenfor journalistikk, drama og sport.
Likevel sier sjef Mathias Berg at det er Nyhetsmorgen - et direktesendt nyhetsprogram - som er deres aller største suksess.
Når den sendingen slutter, starter Nyhetsdagen som igjen blir overtatt av nyheter etter klokken 17.
– I det fremtidige puslespillet handler det om å være mer på live-følelsen, og være direkte hele dagen, sier han, men innrømmer at de var usikre i starten på hva de skulle fylle sendingene med og prate om.
— Men etter Trump kom til makten har vi ikke det problemet, sier han til latter fra salen.
TV 2 Danmarks kommersielle direktør Stig Møller Christensen tror også live-elementene er på vei tilbake, med nyhetsapp og flere direktesendinger.
– Det vil bli en mer feed-aktig måte å konsumere nyheter på, sier han fra scenen.
Skandalene
Både NRK og DR blir konfrontert med suksesser som har slått feil.
I Danmark avpubliserte de dokumentaren «Det Hvide Guldet», og i Norge ble «Ingen Elsker Bamsegutt» avpublisert og gransket.
Også «Team Ingebrigtsen» blir trukket frem, men kringkastingssjef Vibeke Fürst Haugen understreker at de ikke kan sammenlignes - hun vil ikke bruke ordet avpublisert.
– Vi valgte å ta den bort fra vår spiller, sier hun og forklarer at det uansett handlet om en lisensperiode som var i ferd med å gå ut. Da de fikk tilbakemeldinger fra familien at det var en belastning at noen sesonger lå ute, valgte de å fjerne alle sesongene fra spilleren før tiden.
– I den ene saken har vi gjort feil, dette var noe annet.
Fürst Haugen sier de var opptatte av å lære av egne feil, og at de er blitt bedre etter «Bedre Rustet»-prosjektet.
– Ingen hjemme
SVTs Anne Lagercrantz skryter av både NRK og DRs håndteringer.
At de tar ansvar og sprer lærdommen er forbilledlig og gjør at man kan regne med dem, synes hun - i motsetning til andre teknologigiganter.
– Forsøk å stille spørsmål til Meta, om hvorfor de ikke står til ansvar for innholdet. Det går ikke, for det er ingen hjemme der. Vi står ovenfor algoritmer som ikke er transparente, og ingen er hjemme — man bygger tillit med å være transparente og ta ansvar, sier hun.
Politisk påvirkning?
French sier det ble stor debatt om redaksjonell frihet i Danmark i kjølvannet av deres avpublisering og beklagelse. Hun sier de hadde en for langsom håndtering i saken.
– Det har vært en voldsom politisk kritikk av dokumentaren og at DR i det hele tatt publiserte den, forteller hun.
Men hun sier det er godt at debatten skjer i offentligheten, og også private medier forsvarte den redaksjonelle friheten.
DR-sjefen sier hun ikke er redd for politisk påvirkning, og sier de ikke opplever det i dag. Selv om hennes etterfølger har vært finansminister.
– Jeg ser på det som et sunnhetstegn at det er kritikk fra både høyre og venstre, sier hun, og legger til at det i andre land kan virke rart at en tidligere politiker blir kringkastingssjef i DR. Hun påpeker at hennes etterfølger har vært redaktør i Børsen, og har levert gode resultat derfra.
– Og har levert gode resultater derfra.
– Taktskifte
Teknologi er også tema på scenen.
French i DR forteller at da de bygget spilleren for mange år siden, trodde man at lineær-TV var dødende og investerte i en spiller som var for dårlig på live-formatet.
– I fremtiden må vi ta med oss at vi vet ingen ting. Vi må være forsiktige med å forskuttere hvordan det blir, og vi må lage investeringer og innsatser som er reversible.
Det snakkes også om samarbeid, og i Danmark er det satt ned et utvalg som skal se nettopp på om og hvordan et tettere samarbeid kan se ut.
Allerede er det samarbeid om for eksempel underholdning og dramaserier, sier French i DR.
Olav Sandnes i norske TV 2 tar til orde for at de bør samarbeide mer på teknologi. I dag leder de seks kringkastingssjefene seks forskjellige strømmeplattformer, og han er redd alle sitter igjen med gammel teknologi.
– Vi må gjøre et taktskifte i dette arbeidet. Ikke bare lære av hverandre, men men gjøre et taktskifte i transformasjonen - og da bør vi samarbeide når vi ser på det, sier han.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no