Kristin Stoltenberg, Watch Media Norge.

Watch Media Norge har tapt 110 millioner siden oppstarten

Watch Media venter nytt stort underskudd, men kaller tapene planlagte investeringer

Publisert Sist oppdatert

Watch Media Norge har tapt over 110 millioner kroner etter oppstarten i 2020. I en søknad om pressestøtte skriver selskapet at forventet underskudd for 2025 er på 25,6 millioner kroner. 

Samtidig skriver selskapet at inntektene for fjoråret var på 39 millioner kroner, som er en økning på 37 prosent fra året før. 

Sjefredaktør Kristin Stoltenberg sier til Journalisten at underskuddene skydes bevviste investeringer, og legger til at hun ikke kan kommentere tallene før årsregnskapet et offentliggjort. 

– Generelt kan jeg si at det krever investeringer for å bygge opp en abonnementsbedrift, og i Watch Media så investeres det fordi titlene våre utvikler seg i positiv retning. Utviklingen vår går etter planen, og vi har store ambisjoner for tiden fremover. Vi har et tydelig og velprøvd konsept, trygge eiere i ryggen, dyktige folk og leverer vesentlig journalistikk til leserne våre, sier Stoltenberg til Journalisten. 

Hun peker på at det tar år å gjøre abonnementsbaserte medier lønnsomme, og at røde tall er som forventet, og vil være det i flere år. 

– Hadde vi bare lansert noen få medier da vi startet i Norge for seks år siden, ville vi vært mye nærmere å gå i null nå. Men vi har ønsket vekst og grepet de mulighetene vi tror på. Utviklingen går etter planen. Det er derfor viktig å forstå at investeringene og kapitaltilførselen er et sunnhetstegn, og ikke tap. 

Watch Media startet opp i Norge i 2020, da med nisjeavisen Finanswatch som den første avisen. Nå har konsernet åtte nisjeaviser i Norge, i tillegg til at de i fjor kjøpte Medier24, KOM24 og Shifter. 

I tillegg til underskuddet til Watch Media, rapporterer også Shifter om kraftig underskudd i sin søknad om pressestøtte. Nisjeavisen hadde inntekter på 13 millioner kroner, men har et forventet underskudd på 23,3 millioner kroner. 

I tillegg har både KOM24 og Medier24 søkt om pressestøtte. KOM24 har meldt om et foreløpig underskudd på 662.275 kroner, mens Medier24 melder om et foreløpig overskudd på 1,08 millioner kroner. 

For ordens skyld: Watch Media eier Medier24. Ansvarlig redaktør i Watch Media, Kristin Stoltenberg, er også ansvarlig redaktør i Medier24.



Powered by Labrador CMS