Lars Håkon Grønning, sjefredaktør i E24.

Kagge forlag reagerer etter E24-artikkel om Nicolai Tangens bok

Kagge forlag kritiserer Kulturdirektoratet for å ha gitt E24 tilgang til et upublisert manus av oljefondssjef Nicolai Tangens kommende bok.

Publisert Sist oppdatert

E24-journalist Eivind Bøe fikk fysisk innsyn i den upubliserte Tangen-boka «Alt jeg har lært om ledelse», som førte til en artikkel hos næringslivsavisen.

Nå mener forlaget Kagge at praksisen kan være et brudd på åndsverksloven.

– Vi er sjokkert over vurderingen, sier forlagssjef Tuva Ørbeck Sørheim til Dagbladet.

Hun omtaler innsynet i manuset som et «grovt tillitsbrudd».

Kulturdirektoratet sier til Dagbladet at de kan velge å gi innsyn ved fysisk oppmøte, men at de ikke har hatt tilfeller der journalister har møtt opp for å få innsyn på denne måten før.

– Søknadene og vedleggene som ligger til grunn for Kulturrådets avgjørelser om innkjøp av bøker er offentlige dokumenter. Vi vurderte det slik at det ikke var hjemmel til å holde tilbake dokumentet i dette tilfellet. Vi tar nå en ny vurdering, sier kommunikasjonsdirektør i Kulturdirektoratet, Maryam Iqbal Tahir, til Dagbladet.

Ansvarlig redaktør i E24, Lars Håkon Grønning, mener ifølge Dagbladet at saken er trygt innenfor rammene i åndsverksloven.

– Om noen mener noe annet, står de selvsagt fritt til å prøve det overfor domstolene, sier han. 

For ordens skyld: Kagge Forlag er eid av JP/Politikens Hus, som også eier Watch Media Norge, som igjen eier Medier24. Medier24 har redaksjonell frihet til å dekke sine eiere på lik linje som vi dekker alle andre medier.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS