Panorama-redaktør Emil André Erstad.

Leserboost for Panorama Nyheter: – Vi har høyere ambisjoner

Juni ble Panorama Nyheters beste trafikkmåned hittil i år. Nå varsler redaktør Emil André Erstad flere grep for å styrke nyhetsprofilen og sette dagsorden i utviklingspolitikken.

Publisert

I juni nådde Panorama Nyheter 190.000 sidevisninger og nær 4.000 unike brukere daglig i snitt i juni. Det er høyest så langt i år, og høyere enn i fjor. Det viser tall fra Kilkaya.

Emil André Erstad er fersk sjefredaktør for Panorama Nyheter. Han peker på flere årsaker til veksten, blant annet skarpere nyhetsprofil, sterkere synlighet i sosiale medier og en mer systematisk nyhetsjakt.

– Vi skal definitivt være lokalavisen for alle som er opptatt av norsk engasjement i verden. Det må vi ikke gjemme bort eller skamme oss over. Vi skal være best på det, sier han og fortsetter:

– En av tingene jeg har prioritert hardt siden jeg kom inn er å fortelle kildene våre at vi har høyere ambisjoner. Vi ønsker å nå ut bredere, og derfor trenger vi ikke være siste punkt i kommunikasjonsplanen deres.

Det er også økt satsing på politikk og Panorama Nyheter har meldt seg inn i Presselosjen. Ønsket er å være tettere på de politiske prosessene, og skape debatt i Stortinget.

– Jobb nummer én har vært å få Panorama til å bli lest mer. Der opplever jeg at vi er i god gang. Det handler kanskje om at vi har en litt hardere nyhetspuls enn vi har hatt tidligere, sier han.

Målet er å være en premissleverandør i debatten om norsk utviklingspolitikk, menneskerettigheter, humanitær innsats og andre deler av Norges internasjonale engasjement.

Planlegger flere redaksjonelle grep

Etter sommeren regner redaktøren med at det vil komme flere satsinger. Redaksjonen arbeider blant annet med å etablere nye faste spalter og utvikle lydformat.

– Vi har også flere planer for å skru opp temperaturen på Panorama Nyheter, som er knyttet til nye faste spalter og jakte enda mer på nyheter, forteller han.

Panorama Nyheter eies av Norad, som er direktoratet for utviklingssamarbeid. Gjennom eierskapet får Panorama Nyheter mulighet til å sende journalister ut på reportasjereiser.

Det vil Erstad fortsette med.

– Men for at det stoffet skal bli lest, så lever vi at av nyhetene blir lest.

I tillegg skal nyhetsbrevet videreutvikles, og innsatsen på sosiale medier skal styrkes.

Han poengterer at feltet de dekker ikke bare er bistand, men at det er alt som handler om norsk engasjement i verden «som ikke er kuler og krutt».

– Det er veldig mange grunner til at folk skal lese Panorama. Det må vi fortelle leserne, og den jobben holder vi på med, sier han.

Bygger videre på eksisterende arbeid

Erstad tok over som redaktør 12. mai og roser sine forgjengere for å ha lagt et solid grunnlag. Han trekker spesielt fram omprofileringen fra Bistandsaktuelt til Panorama Nyheter.

– Utgangspunktet var veldig, veldig bra. Elisabeth Onsum hadde gjort ekstremt mye bra strategisk jobb knyttet til å breie ut merkevaren, sier han, og trekker også fram tidligere redaktør Gunnar Zachrisen.

Han tror utviklingen i lesertall viser at det er mulig å nå bredere ut med faglig tung journalistikk.

– Jeg tror det er vanskelig å nå et bredt publikum ved å være en lightversjon av NRK eller Aftenposten. Vi skal gå i dybden. Vi skal gi analyse og enda mer innsikt. Så skal vi slå dem på nyheter av og til. Det er det vi jobber mot, og vi ser at det fungerer når vi klarer det.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS