Tønsbergs Blads Emira Holmøy og NRKs Rune Christoffer Holm hadde årets beste sak i Vestfold. Se alle prisvinnerne her
Tønsbergs Blad og NRK samarbeidet om Årets beste nyhetssak i Vestfold.
Denne artikkelen er over to år gammel.
I går kveld gikk året Prisfest av stabelen - i regi av Norsk Journalistlag Vestfold
Blant rundt hundre innsendte bidrag var nivået høyt og konkurransen knivskarp, men det var et utradisjonelt samarbeid mellom to redaksjoner som endte med førstepris, opplyser NJs lokallag i en pressemelding.
«Byggesaken på Tjøme» av TB-journalist Emira Holmøy og Rune Christoffer Holm i NRK gikk av med seieren for Årets beste sak. De to journalistene deler dermed førstepremien på 5.000.
Juryen skriver i sin begrunnelse:
5.000 kroner kunne også Østlandspostens Joachim Hellenes innkassere, for Årets bilde: «Vinnere og tapere».
Tom Ravndal kom til NRK Vestfold med en plastpose full av byggesaker fra Tjøme. Slik startet Årets avsløring i Vestfold. Tønsbergs Blad hang seg på, og redaksjonene gravde opp mange hemmeligheter om byggesaksbehandlingen i Tjøme kommune. De prisvinnende journalistene har gått metodisk til verks, med postlistesøk, dokumentinnsyn, egne observasjoner og kildesamtaler. De har også samarbeidet – og publiserte i en periode med felles byline i NRK og Tønsbergs Blad.
Sakene avslørte sterkt kritikkverdige og altfor tette forhold mellom kommunens saksbehandler og utbyggere. De har fått store konsekvenser: Byggesakslederen i Tjøme er suspendert, saken er gransket og nå ligger granskingsrapporten hos politiet. NRK var først ute med saken, men Tønsbergs Blad publiserte mest og lengst. Begge redaksjonene har bidratt til avsløringen og prisen går derfor både til Rune Christoffer Holm i NRK Vestfold og Emira Holmøy i Tønsbergs Blad for Byggesaken på Tjøme.
Her skriver juryen:
Det er nesten så vi kan høre jubelbrøl – og resignasjon. Fotografen så at Fremskrittspartiets representanter stilte seg ved siden av Arbeiderpartiets, mens de fulgte med på nedtellingen. Da NRK offentliggjorde målingen sto han klar med kameraet, og fanget glede og skuffelse, seier og nederlag, vinnere og tapere.
Lesernes reaksjon taler også for seg, og viser at gode bilder er viktig i digital nyhetsformidling: Da bildet ble lagt på Østlands-Postens nettutgave ble trafikken fordoblet nesten umiddelbart.
Norsk Journalistlag Vestfold har valgt å doble premiesummene for Årets beste sak og Årets bilde.
– Det gjør vi fordi Norsk Journalistlag Vestfold feirer 100-årsjubileum i år, sier styreleder Henrik Ulrichsen. – Men også fordi vi ønsker å hedre god journalistikk i en ny tid, sier de i meldinga.