Olav Østrem slutter som nyhetsredaktør i faktisk.no, og i mediebransjen.
– Jeg har jobbet som journalist i 25 år, men er også utdannet jurist. Så har jeg lenge ønsket å kombinere de to tingene, men det har ikke vært enkelt å finne den riktige matchen, sier han til Medier24.
Nå går han over til Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter, hvor han blir høgskolelektior og skal undervise i juss og menneskerettigheter.
– Der får jeg brukt mye av kjernekompetansen min, å formidle. Årene i faktisk har gitt meg mye erfaring i det å holde foredrag og presentasjoner, og jeg har lært mye av å se Tenk jobbe med sine undervisningsopplegg.
Østrem legger til at juss, kriminalitet og straff ser ut til å bli viktigere og viktigere de kommende årene.
– Sånn sett føles det riktig å bytte nå. Men jeg har også tenkt på dette i noen år, og forsøkt å finne måter å kombinere jussen med journalistikken på, sier han og peker på at han i 2021 skrev en bok. om hatefulle ytringer.
– Og dette jobbyttet er et klassisk pull, ikke push. Jeg har det veldig bra i Faktisk, men det var riktig å gjøre dette nå. Det er ingen dramatikk rundt det.
Han legger til at det likevel blir rart å forlate journalistikken etter 25 år.
– Det å være påkoblet, stå i de viktige debattene og møte folk, kommer jeg til å savne. Spesielt slik det har vært her i Faktisk, hvor vi samarbeider så mye med andre redaksjoner, både gjennom hospiteringen og større samarbeid. Jeg har fått arbeidet med og blitt kjent med folk i hele bransjen. Det er en privilegert stilling å ha.
Østrem peker på at han også har jobbet hos NRK og Klassekampen tidligere.
– For å snakke litt i store ord; Dette er steder jeg har fått muligheten til å jobbe med det jeg opplever å være kjernen av medienes samfunnsoppdrag – å bidra til et så opplyst ordskifte som mulig. Og jeg har lært utrolig mye.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no