TV-streik avverget
400 kunne bli tatt ut i streik: Nå er streiken avverget etter forhandlinger på overtid.
Denne artikkelen er over to år gammel.
Fristen for meklingene mellom Virke og Filmforbundet gikk ut midnatt. Onsdag morgen hadde partene fremdeles ikke kommet fram til enighet i TV-underholdningsoverenkomsten.
Etter 37 timers forhandlinger har partene kommet til enighet, og streiken er dermed avverget, skriver Filmforbundet i en pressemelding.
Det ble varslet at rundt 400 fagorganiserte kunne bli tatt ut i streik i første omgang. Streiken kunne ført til at TV-programmer som Farmen, Alt for Norge og 71 grader Nord hadde blitt rammet.
– Vi er glade for at TV-høsten nå kan starte, og at våre medlemmer, produksjonsselskapene og TV-kanalene kan fortsette å gi TV-seerne uforglemmelige øyeblikk, sier Elisabeth O. Sjaastad, forbundsleder i Norsk filmforbund.
Ifølge Virke sikrer resultatet av meklingen lønnsvekst på minst 5,2 prosent, og et kronetillegg på 700 kroner i måneden for lavtlønnede i bransjen.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no