Magne Storedal, konstituert sjefredaktør i Nordlys

Nordlys kutter papirutgaver – går fra seks til tre utgaver i uka

Endrede brukervaner og økonomi gjør at Nordlys nå går ned til tre dager i uken. 

Publisert Sist oppdatert

Nordlys kutter i papiravisen, og går fra seks til tre utgaver i uka. Det skriver ansvarlig redaktør Magne Storedal på Facebook i en melding til leserne før helgen.

– Nordlys er en av de siste lokalavisene i Norge som utgir en papirutgave seks dager i uka. I Nord-Norge er det bare vi og iTromsø som fortsatt er seksdagersaviser. Fra nyttår går vi fra seks til tre utgaver, skriver Storedal.

Han viser til at de fleste abonnenter i dag leser Nordlys digitalt, hovedsakelig via mobiltelefon. Mer enn fire av fem abonnenter får nyhetene gjennom digitale enheter.

– Utviklingen er den samme i hele Norge. Vi er et land hvor svært mye skjer på digitale plattformer, enten det handler om banktjenester, selvangivelsen, avislesning eller andre gjøremål i hverdagen. 

Ifølge Storedal handler endringen også om økonomi. Inntektene fra papiravisen har falt over tid, samtidig som kostnadene til trykk og distribusjon har økt. Målet er å bevare papiravisen for fremtiden, men i en mer bærekraftig form.

– Det gjør vi ved å trykke og levere tre ganger i uka i stedet for seks. På den måten skal vi gi alle dere som er glad i papiravisa et godt produkt også de neste årene.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS