Nestleder Margrethe Håland Solheim og leder Dag Idar Tryggestad i Norsk Journalistlag

NJ sier opp frilans­avtalen med MBL

NJ sier opp rammeavtalen for frilansere inngått med Mediebedriftenes Landsforening (MBL).

Publisert Sist oppdatert

NJ har tirsdag sagt opp rammeavtalen for frilansere inngått mellom NJ og MBL, skriver Norsk Journalistlag (NJ) i en pressemelding.

Avtalens formål var å regulere kjøp og salg av stoff mellom frilansere og MBL-bedrifter.

Partene har forhandlet gjennom vinteren, men ikke kommet til enighet.

– Da vi inngikk denne avtalen i 2018 var målet at vi sammen med MBL skulle lage bedre rammer for frilanserne. Avtalen slik den fungerer i dag er dessverre ikke god nok for våre frilansmedlemmer, og vi opplever at den blir lite respektert og brukt. Rammeavtalen har derfor liten verdi, og vi velger å si den opp, sier NJs nestleder og forhandlingsleder Margrethe Håland Solheim.

Inntil rammeavtalen ble inngått i 2018, var frilansspørsmålene regulert som et bilag til tariffavtalen mellom NJ og MBL. Etter oppsigelsen er det dette bilaget som gjelder.

– Bilaget og frilansspørsmålene kan nå bringes inn i tariffoppgjøret mellom NJ og MBL. Siden vi inngikk avtalen har det også skjedd en endring, som gjør at frilansere har fått forhandlingsrett i kollektive spørsmål, sier Solheim.

Avtalen har 12 måneders oppsigelsestid. Første mulighet for å ta opp frilansspørsmålet i MBL-forhandlingene blir dermed i hovedoppgjøret i 2028.

Leder av NJ Frilans, Lisbet Jære, har også deltatt i forhandlingene. Hun forteller at medlemmene har opplevd at dette har vært nærmest en sovende avtale.

For ordens skyld: Medier24 er medlem av Mediebedriftenes Landsforening.

Powered by Labrador CMS