Jostein Olseng er ny NRK-redaktør for underholdning og fiksjon.

NRKs nye underholdningssjef: Vil ha tilbake «mandagssnakkisen»

NRK må tilbake til noen flere program «alle» ser samtidig – og snakker om på mandagen etter, mener Jostein Olseng. 18. mai tiltrer han toppjobben med ansvar for NRKs underholdningssatsing.

Publisert

– Framover blir det kjempeviktig å samle flere samtidig igjen, sier Jostein Olseng til Medier24.

Som redaktør for underholdning og fiksjon i NRK, får han ansvar for NRKs underholdningsprogrammer på TV, radio og podkast, samt en nett- og some-redaksjon.

Det siste året har Olseng vært redaktør med eksternt ansvar i NRK. I den nye rollen får han også redaktøransvar for eksternprodusert underholdningsinnhold.

Olseng overtar ansvaret Charlo Halvorsen har hatt siden 2011.

– I en fragmentert verden vil norsk underholdning som samler oss bare bli viktigere og viktigere for Norge som land og for det norske språket, sier Olseng, og fortsetter:

–Det høres kanskje litt pompøst ut, men det handler om å skape felles referanserammer for folk. NRKs underholdningsinnhold har alltid fungert som et samfunnslim på den måten, og det skal vi fortsette med.

– Samle mange samtidig

Olseng sier NRK de siste årene har hatt et bevisst og strategisk fokusskifte fra lineær-TV til NRK TV. Nå mener han at det blir viktig å prøve å ta med seg noe av lineær-TVs superkraft inn i en digital fremtid.

– Alt vi satser på TV må fungere på NRK TV, det er der vi vil komme til å møte seerne i fremtiden. I den overgangen tror jeg det er helt avgjørende at vi ikke mister evnen til å samle mange samtidig – eller i alle fall omtrent samtidig.

– Programmene som evner å samle tre generasjoner samtidig i helgen, vil være viktig for oss å både dyrke og lete etter. Og som mange snakker om på mandagen.

Ifølge Olseng legger NRK stadig mer innhold ut til eksterne produksjonsselskaper.

– Vi la ut 28 prosent eksternt i 2010. Nå legges 53 prosent av det frie innholdsbudsjettet på TV ut. Så det øker stadig, sier han.

Flere helt nye eksterne prosjekter fra norske produksjonsselskap er nå i opptak etter lange utviklingsløp.

– Vi ønsker å være en reell partner for innovasjon. Det betyr at vi er villige til å ta risiko på «papirformater» – altså helt nye konsepter som ikke er utprøvd andre steder. Vi støtter norske produksjonsmiljøer i å utvikle morgendagens store snakkiser her i Norge, sier han.

– Å satse på slike nye prosjekter kan være en risikosport – et TV-prosjekt kan fort koste fra 5 og helt opp til 30 millioner kroner. Derfor må vi ha mange svar før vi kan gå for det – og løpet fram mot en beslutning kan derfor naturlig nok ta mange måneder.

– Kan bli raskere

Under Nordiske Mediedager fikk Olseng spørsmål om hvorfor NRK ofte bruker lang tid på å svare produksjonsbransjen.

Jostein Olseng under Nordiske Medierdager i mai 2026

– Det er ikke helt riktig, men det varierer nok. Vi har et system der vi svarer innen 14 dager på prosjekter vi ikke vil gå videre med. Andre vi vil ha dialog med og går inn i prosesser med, tar lengre tid – fordi det er mange spørsmål vi må ha svar på før vi kan putte penger inn i et TV-prosjekt. Likevel kan vi nok helt sikkert bli raskere til å svare, sier Olseng.

Han viser til at noen prosjekter ikke tar lang til. Hellas-prosjektet med Tuva og Ronny ble avgjort på bare tre dager fra pitch, fordi selskapet kom med alle svarene innholdsmessig, prosjekteringsmessig og økonomisk.

Han sier NRK nå omorganiserer arbeidet med eksterne produksjoner for å få bedre flyt i arbeidet med produksjonsselskapene.

– Målet er både å jobbe bedre sammen med produksjonsbransjen og å sikre at vi bruker våre egne ressurser enda mer effektivt.

– Kunne vært mer fornøyde med «Kode Rød»

NRK-toppen erkjenner også at vårens realitysatsing «Kode Rød» ikke traff slik de ønsket.

– Vi kunne vært mer fornøyde med «Kode Rød». Noe av det vi har lært i evalueringen, er at skal man komme opp med en ny serie, må den skille seg mer ut fra andre serier i sjangeren og vi må være veldig tro mot premisset vi setter opp.

På spørsmål om hva NRK vil ha framover, svarer han:

– Det må treffe godt digitalt, men også veldig gjerne lineært. Så er det viktig å huske at vi er litt annerledes enn de kommersielle, sier han og forklarer:

– Vi måler ikke bare seer- og lyttertall, men er også opptatt av og målet at innholdet skaper tillit til NRK og at publikum opplever at innholdet gir verdi for skattepengene. Konkret ligger det en detaljert behovsmelding på nettsidene våre – som jeg anbefaler alle produsenter å lese.

Powered by Labrador CMS