Gard Steiro jubler med knyttede never under en prisutdeling i en mørk festsal.
VG-sjef Gard Steiro, her fra da VG vant SKUP-prisen for 2025.

VG slår tilbake etter kuttåret

VG økte driftsinntektene og løftet driftsresultatet i 2025. Men resultatet faller for flere av Schibsteds norske mediehus.

Publisert Sist oppdatert

Etter et brutalt kuttår leverte flere Schibsted-aviser digital abonnementsvekst i 2025, skriver Schibsted i en pressemelding.

Men flere aviser har et fall i driftsresultatet sammenlignet med 2024.

VG økte driftsinntektene med 5,4 prosent i 2025. Det fører mediehuset over 2 milliarder kroner. Driftsresultatet ble styrket fra 6 millioner kroner i 2024, til 131 millioner kroner i 2025.

– Resultatforbedringen skyldtes både et godt inntektsår og tydelig effekt av kostnadstiltakene som ble gjennomført i VG og Schibsted. Samtidig fortsatte veksten i digitale brukerinntekter og annonseinntekter gjennom året, sier konsernsjef Siv Juvik Tveitnes i en pressemelding.

Schibsted melder videre at VG fortsatte veksten i digitale brukerinntekter i 2025.

Lavere driftsresultat

Bergens Tidende økte inntektene med 1,2 prosent, men leverer et driftsresultat lavere enn 2024.

Driftsresultatet endte på 2,5 millioner kroner i 2025, som er ned fra 12,2 millioner kroner i 2024.

I pressemeldingen opplyser Schibsted at de digitale inntektene økte med 9 prosent i 2025.

– Bergens Tidende leverte sterk vekst i digitale abonnementsinntekter i 2025, opp 11 prosent fra året før. Resultatet ble samtidig påvirket av en oppdatert prismodell for delte kommersielle tjenester i Schibsted, sier Tveitnes.

Stavanger Aftenblad økte også inntektene i 2025, med 1,9 prosent, men endte opp med et driftsresultat på -4 millioner kroner. Det er ned fra 4,4 millioner kroner i pluss i 2024.

Schibsted opplyser at de digitale inntektene økte med 12 prosent i 2025, mens de digitale abonnementsinntektene økte med 15 prosent.

– Stavanger Aftenblad fortsatte den sterke veksten i digitale abonnementsinntekter gjennom 2025, og befestet samtidig posisjonen som et av landets ledende regionale mediehus.  Resultatet ble samtidig påvirket av en oppdatert prismodell for delte kommersielle tjenester i Schibsted, sier Tveitnes.

Fortsatt i minus

E24 økte driftsinntektene med 9,1 prosent, til 156 millioner kroner. Men Schibsted-satsingen går fortsatt i minus.

Driftsresultatet endte på -8 millioner kroner, som er en forbedring fra 2024, da de endte på -15 millioner kroner.

– E24 fortsatte veksten både i abonnementsinntekter og annonseinntekter gjennom året, samtidig som selskapet styrket resultatet og befestet posisjonen som Norges ledende digitale næringslivsavis, sier Tveitnes.

Står stille

Aftenpostens driftsinntekter stod nærmest stille fra 2024 til 2025, med en økning på 0,4 prosent fra 1.346,5 millioner kroner til 1.351,3 millioner kroner.

Driftsresultatet ble redusert fra 140,1 millioner kroner i 2024, til 132,9 millioner kroner i 2025 - en nedgang på 5,1 prosent.

– Den positive digitale abonnementsutviklingen fortsatte i 2025, med en vekst på 5 prosent. Gjennom året introduserte Aftenposten også et nytt, lavere priset digitalt abonnement med mål om å nå ut med journalistikken til flere brukere og styrke den langsiktige digitale veksten. Sammen med et lavere fall i papirproduktene, bidro dette til samlet opplagsvekst og vekst i brukerinntektene i 2025. Ved utgangen av året var 75 prosent av abonnentene heldigitale, sier Tveitnes.

Sverige

I Sverige var særlig TV4 og Aftonbladet lyspunkter i Schibsted-porteføljen.

TV4 løftet driftsresultatet fra 259 millioner til 1,1 milliarder svenske kroner ekskludert fort poster som ifølge Schibsted forstyrrer sammenlignbarheten.

Aftonbladet økte driftsresultatet fra 20 til 78 millioner svenske kroner, til tross for svakt fallende inntekter.

Svenska Dagbladets driftsresultat falt fra 80 til 46 millioner svenske kroner. Svenske Podme endte i underskudd, men forbedret resultatet fra minus 45 til minus 30 millioner svenske kroner.


Powered by Labrador CMS