NRK-flagg på Marienlyst i Oslo
Illustrasjonsbilde.

Borg Høiby-rettssaken i Kringkastingsrådet 

Nær 5 000 henvendelser har kommet inn siden forrige møte – og NRKs dekning av rettssaken mot Marius Borg Høiby blir hovedtema.

Publisert Sist oppdatert

Det nyoppnevnte Kringkastingsrådet møtes torsdag og skal først behandle NRKs dekning av rettssaken mot Marius Borg Høiby. Innledningen holdes av nyhetsredaktør Kathrine Hammerstad.

Deretter følger posten «NRKs oppdrag og innholdstilbud til publikum», med innledninger fra direktør strategi og medier Jørgen Heid, kulturredaksjonssjef Ana Leticia Sigvartsen og fungerende redaktør for barn og tenåringer Joakim Vedeler.

Blant klagesakene som skal behandles i Kringkastingsrådet står bruk av KI-stemmer og spørsmål om åpenhet rundt dette, språkbruk og begrepsvalg i utenriksdekningen, et innslag om dating i Ukraina, samt musikkomleggingen i NRK, som flere lyttere mener har endret kanalens profil og bredde.

Siden forrige møte i desember har rådet mottatt 4 903 henvendelser. I hele 2025 fikk rådet 7 038 henvendelser.

Det nye rådet ledes av Vilde Schanke Sundet.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS