Verdien på Polaris Medias aksjer i Vend har falt med over 300 millioner kroner de siste ni månedene, og er nå nede på 781 millioner.
Konsernsjef Per Axel Koch har flere ganger sagt at aksjene i Vend er konsernets økonomiske muskel.
– Vi har tro på at kursen skal gå opp igjen. Hvis vi ikke trodde det, ville vi ha solgt oss helt ut, sier Koch til Medier24.
Men han er klar på at de har en for stor post i ett selskap.
– Så har vi også solgt oss ned med halvannen milliard. Men vi har en del igjen, og vi ønsker ikke å ha en så stor enkeltpost over tid. På et tidspunkt skal vi selge oss ned mer, sier Koch.
Polaris Media fikk 2,5 milliarder kroner i Vend-aksjer da Schibsted-konsernet ble delt i to i 2024 og tok avisene av børs. Siden da har de solgt seg ned i flere omganger.
Konsernet fikk også 700 millioner i utbytte fra aksjene da Schibsted solgte seg ut av Adevinta.
– Vil ikke selge aviser
Polaris har brukt pengene fra Schibsted til å kvitte seg med gjeld, kjøpe seg opp i Stampen, og kjøpe flere lokalaviser, påpeker Koch.
– Og vi har fremdeles penger igjen på bok, i tillegg til aksjene. Men det er klart at det er hyggeligere når kursen går opp enn når den går ned. Og vi har tro på at den skal gå opp.
Til tross for fallet i verdi, har Polaris fremdeles godt med penger på bok. Under kvartalspresentasjonen for første kvartal, sa Koch at problemet var at det ikke var så mye til salgs.
– Man har kommet dit at det er sterke balanser i medier, og det er ikke mange som ønsker å selge. Men jeg tror det vil bli mer konsolidering i bransjen.
Bonner News har tidligere uttalt at de kan være interessert i å kjøpe Stampen Media. Tirsdag gjentok Koch at Polaris vil kjøpe, ikke selge.
– Fra vi startet opp i 2008 med under 30 medier, har vi til nå overtatt 50 medier. Og ikke et eneste ett går dårligere. Det er et bevis på at vi er en god eier.
– Vi kommer ikke til å selge noen del av selskapet. Stampen, og de ulike regionene er godt integrert i konsernet. Vi skal bli større, ikke mindre.
Konsernsjef i Polaris Media, Per Axel KochFoto: Torill Henriksen
– Fremdeles gøy
Koch, som har passert 65 år, har vært toppsjef i Polaris Media helt siden konsernet ble startet i 2007. Før det var han administrerende direktør for Adresseavisen, noe som betyr at han i år har jobbet som medieleder i 30 år.
– Har du planer om pensjon snart?
– Det er et betimelig spørsmål. Men selv om jeg er blitt 65, synes jeg fremdeles dette er gøy. Og det er en jobb som har vært i endring, det har vært en reise. Jeg er ikke i samme jobb nå som jeg verken var i Adresseavisen i 1996, eller som da vi startet Polaris Media.
– Ser du etter en kronprins eller kronprinsesse som kan ta over?
– Akkurat det må konsernstyret stå for. Men selvfølgelig, vi har veldig mange dyktige ledere i Polaris Media. Og vi har uten tvil vært flinke på internrekruttering. Det er viktig uansett hvordan det går.
– Hvis det skulle blitt en slik prosess, og man skal konkurrere mot eksterne kandidater, ville det vært synd vis man ikke hadde noen dyktige ledere som i teorien kunne overtatt. Men dette er det styret som skal håndtere den dagen det blir aktuelt.
Reiser Norden rundt
Koch har heller ingen planer om en sakte nedtrapping eller myk landing. Han tok nylig over styreledervervet i Helse Midt Norge, og reiser stadig Norden rundt på besøk til alle mediehusene han eier.
Her er Per Axel Koch og Harald Rise på besøk i Alta.Foto: Freddy Ludvik Larsen, Altaposten
– Det tror jeg er noe av styrken vi har i konsernet, at vi er flinke til å komme oss rundt i landet. Hvis man reiser rundt og snakker med de ansatte, får man en bedre forståelse for hverandre, som man ikke får på Teams.
Konsernstyret holder også styremøter utenfor Trondheim to ganger i året.
– Det er utrolig viktig for alle selskaper å se det man jobber med, men kanskje også spesielt for et mediekonsern.
– En ting er at man skal ha god økonomi, og at vi skal ha penger til å drive videre. Men i et mediekonsern kommer samfunnsoppdraget først, og da må vi ut og besøke de som har det samfunnsoppdraget.