Konsernsjef i Polaris Media, Per Axel Koch

Svinger øksa over grensa - men ser ikke bort fra mer svenskehandel

Polaris vokser i Norge, men sliter i Sverige. Selv om Stampen Media ikke går så bra som Polaris skulle likt, er ikke Per Axel Koch redd for å kjøpe mer.

Publisert

Resultatet er svekket i andre kvartal for Polaris Media, og har en nedgang på 15 prosent fra samme kvartal i fjor.

– Vi er selvfølgelig ikke tilfreds med resultatnedgang, men vi er samtidig veldig fornøyd med veksten i Norge, sier Per Axel Koch.

Konsernet har vekst i digitale brukerinntekter både i Norge og Sverige, og for første gang er over halvparten av inntektene rene digitale inntekter.

I Norge er mye veksten knyttet til brukerinntekter, hvor de har en vekst på sju prosent, og Koch påpeker at de har økt inntektene per bruker.

– En vekst på sju prosent er imponerende bra. Og den digitale veksten er på 17 prosent.

I Sverige har de ikke klart å få til vekst i brukerinntektene.

– Det som er hyggelig å se er at det er sterk vekst i digitale brukerinntekter med 14 prosent. Men vi skulle sett at den var høyere.

Samlet har de en nedgang i tre prosent i brukerinntektene.

– Er det et tall vi vil ha vekst i, er det i brukerinntektene. Dette er vi nødt til å lykkes med, og vi har en del å gjøre i Sverige på dette.

– Luker litt

Tidligere i uka meldte Polaris at de nå gjør ytterligere grep i Sverige for å få ned kostnadene, og skal kutte 60 årsverk i Stampen Media. Det kommer etter at de har gjort grep tidligere i år som omfattet 100 stillinger, i tillegg til at flere av avisene kuttet ut papir i sommer.

– Det er viktig for Polaris Media å få myk landing i den digitale transformasjonen. Hvordan går det med den myke landingen i Sverige?

– Det går greit. Det luker litt akkurat nå, men det er ikke noen grunn til at vi ikke skal få det til. Vi må justere litt på kostnadssiden, fordi man ikke har fått til den samme inntektsveksten som vi har fått i Norge. Men jeg har tro på at vi skal få det til, sier Koch.

Der de norske mediene også har økt inntekt per bruker, har ikke de svenske mediene den samme veksten.

– Men det er bedre enn da vi kom inn. Vi startet langt bak både på andelen digitale abonnenter, og prisingen for digitale abonnement. Så er det klart at forskjellen mellom komplett og digitale abonnement er større enn i Norge, så det slår kraftigere ut.

Koch legger til at det fremdeles er positive resultater i Stampen.

Vil fortsatt handle i Sverige

– Er det fare for «svenske tilstander» i de norske mediene?

– Nei, det er helt forskjellige markeder. Så må vi jobbe videre i Norge langs de linjene man gjør. Annonsemarkedet er krevende, renten er fremdeles høy. Men veksten i brukerinntekter er fenomenalt bra, og den tror jeg nesten ingen slår oss på.

Til tross for at det er utfordringer i den svenske delen av konsernet, gjør ikke det at Koch er skuddredd når det gjelder ekspansjon hos søta bror.

– Absolutt ikke. Det er vanskelig akkurat nå, men det har gått veldig bra over tid. Det har vært en voldsom tilbakegang på annonser på papir, og når vi ikke klarer å kompensere på brukerinntekter, slår det ut på nederste linje. Men vi har veldig tro på det svenske markedet, og er utrolig fornøyd med investeringen i Stampen Media.

De siste årene har Polaris Media fylt opp banken, og betalt ned gjeld. I fjor fikk de såpass mye penger fra salg av Vend-aksjer at de ga aksjonærene et utbytte på over en milliard. Etter at de kjøpte Hallingdølen og Setesdølen i fjor, og kjøpte seg fullt opp i Stampen i år, har de om lag 300 millioner på bok. Samtidig har aksjehoppet i Vend gjort at de har godt med utbytte og verdier.

Koch er klar på at de ønsker å ekspandere, og sier man ikke trenger å bruke en milliard hver gang man skal handle.

– Men vi må finne noe som er riktig for oss. Vi har muskler til å kunne gjøre noe, men vi bruker ikke penger bare for å bruke de. Men det han være en blanding av store og mindre ting, sier han og legger til:

– Så kommer det jo an på hva som er til salgs. Akkurat nå er det ikke så mye av de store tingene som er til salgs. Men vi får se, plutselig dukker det opp muligheter.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS