Over 100 nye million­lønninger i NRK

Antall lønnsmillionærer skyter fart. 

Publisert

Det siste året har over 100 nye ansatte i NRK bikket én million i grunnlønn, viser oversikten over lønnen til alle faste ansatte Medier24 har fått innsyn i.

Dette er tallene:

Tallgrunnlaget fra NRK inneholder grunnlønn, tidsbegrensede faste tillegg og variable tillegg for turnus.

Grunnlønn er fast årslønn per 25. juni 2026 ved 100 prosent stilling, uavhengig av faktisk stillingsprosent.

Tidsbegrensede faste tillegg og variable tillegg for turnus viser de faktiske tallene for de siste 12 månedene (juli 2025 til juni 2026).

Nå har 407 ansatte i NRK over en million i grunnlønn. Det tilsvarer 12,7 prosent av de ansatte, og er en økning på 104 ansatte fra fjorårets måling. 

Hvis man også inkluderer faste og variable tillegg, får 564 ansatte utbetalt over en million kroner.

Gjennomsnittslønnen til en ansatt i NRK er 836.701 kroner i grunnlønn og 896.768 kroner medregnet tillegg.  

Gjennomsnittslønnen har økt med 39.313 kroner det siste året, mot en økning på 36.677 kroner året før.

Gjennomsnittslønnen til kvinner er 834.547 kroner mens for menn er den 838.574 kroner.

Medier24 teller ikke kringkastingssjefens lønn i gjennomsnittsgrunnlaget. Kringkastingssjefen står oppført med en lønn på 4,1 millioner kroner, en økning på 4,4 prosent fra i fjor.

I april ble NRK og NJ enige om årets lønnsoppgjør 23 timer på overtid.

Alle NJ-medlemmer fikk et generelt tillegg på 35.000 kroner, og de ble enige om ny opphavsrettsavtale.


Powered by Labrador CMS