Over 60 aktører signerer opprop mot NRKs musikkendringer

Et bredt spekter av norske musikkorganisasjoner har signert et opprop mot NRKs varslede endringer i musikktilbudet.

Publisert

Norsk musikkråd og Musikkens studieforbund står bak oppropet «NRK må romme hele musikklandet!», som denne uken ble lansert i lys av NRKs kommende endringer i musikkprofilen. Det skriver de i en pressemelding. 

Ifølge pressemeldingen har over 60 musikkaktører signert oppropet. Blant disse er Den Norske Opera & Ballett, Oslo-Filharmonien, Dirigentløftet, Creo, Norsk jazzforum og Norges Musikkorps Forbund.

NRK har tidligere uttalt at målet med endringene er å gjøre musikktilbudet «tydeligere, skarpere og mer tilgjengelig». Initiativtakerne bak oppropet mener derimot at endringene kan føre til det motsatte, og peker på at kuttene kan resultere i et smalere og mindre mangfoldig musikktilbud.

Organisasjonene fremhever at NRK har et lovpålagt samfunnsansvar som allmennkringkaster, og etterlyser tydeligere forpliktelser når det gjelder formidling av bredden i norsk musikkliv.

Samtidig med oppropet har Norsk musikkråd sendt en formell klage til Kringkastingsrådet.

– Konsekvensen av de planlagte endringene blir et fattigere musikktilbud i NRKs kanaler. Med disse grepene frykter vi at de smalere sjangrene som jazz, klassisk og folkemusikk vil bli mindre tydelige i NRKs musikklandskap, sier Lise Gulbransen, generalsekretær i Norsk musikkråd.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS