Tirsdag ble Totalberedskapsmeldingen behandlet i justiskomitéen.
I høringsrunden ba flere medieorganisasjoner Justiskomitéen om å ta med redaktørstyrte medier på listen over samfunnskritiske funksjoner.
I innstillingen som ble klar i dag, er ikke dette tatt med.
Senterpartiet er for at de redaktørstyrte mediene ikke bare skal være sentrale, men skal anses som kritiske samfunnsfunksjoner og komme med på listen over disse under kriser og alvorlige hendelser.
– Med oss på dette i justiskomiteen har vi fått SV og Venstre men skuffende nok så er verken Ap eller Høyre med på dette, sier Senterpartiets mediepolitiske talsperson, Åslaug Sem-Jacobsen til Medier24.
Derfor fremmer Sp, SV og Venstre en merknad og eget forslag om at redaktørstyrte medier også må stå på oversikten.
Innstillingen og saken skal debatteres i Stortinget 6. mai.
Rettelse: I en tidligere versjon av saken sto det at saken skal debatteres i Stortinget 11. mai. Det er feil, det riktige er 6. mai. Feilen ble rettet 29.05.25, klokken 20.27.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no