SKUP slet lenge med å komme seg etter at Heftøy måtte gå på dagen. Nå skal retten ta stilling til hvorvidt han begikk underslag. Selv innrømmer han delvis skyld.

Tidligere SKUP-leder står tiltalt for grovt underslag: – Han ser fram til å bli ferdig

Rettssaken mot tidligere SKUP-leder Jens Egil Heftøy (44) er berammet til 10. og 11. oktober, og skal gå i Oslo tingrett. Heftøy innrømmer delvis skyld.

Publisert

Denne artikkelen er over to år gammel.

I februar 2019 ble det tatt ut tiltale for grovt underslag mot tidligere SKUP-leder Jens Egil Heftøy, etter at han i 2016 forlot jobben som SKUP-sjef med umiddelbar virkning.

SKUP-stiftelsen politianmeldte han, etter at deres revisor hadde funnet avvik i regnskapet på nesten 43.000 kroner.

10. og 11. oktober skal saken etter planen gå i Oslo tingrett. 

– Han innrømmer at han blandet stiftelsens og egen økonomi, men bestrider at det var i det omfanget tiltalen gir uttrykk for, sier Jens Egil Heftøys forsvarer, advokat Henrik Boehlke i advokatfirmaet Hjort.

– Hvor store beløp da? Bagatellmessig?

Jens Egil Heftøy, avgått sekretariatsleder for SKUP, Stiftelsen for en kritisk og undersøkende presse.

– Nei, ikke bagatellmessig, men hvor mye vil jeg ikke snakke om nå, sier Henrik Boehlke til Medier24.

Påtalemyndigheten mener Heftøy tok 205.314 kroner fra SKUP ved å bruke stiftelsens og eget kredittkort.

– Han benyttet stiftelsens Nordea Business Card-kredittkort og sitt private American Express Gold Card-kredittkort, som han senere belastet stiftelsen, til kontantuttak og til kjøp av varer og tjenester. Pengene ble brukt til private formål, heter det i tiltalen.

Rettssaken utsatt fra juni

Saken var egentlig berammet til hovedforhandling 6. og 7. juni, men ble utsatt.

– Saken ble utsatt fordi påtalemyndigheten ikke hadde en ordentlig oversikt over bruken de mente han hadde gjort, sier Henrik Boehlke.

Statsadvokaten viser til at forholdene skal ha skjedd i perioden 13. september 2013 til 15. mars 2016 på forskjellige steder, blant annet i Oslo, Ullensaker, Lier, Lillestrøm, Sem, Bærum, Lillehammer, Sverige, Italia, Brasil, Belgia, Tyskland, USA og Hellas, og andre steder hvor han skal ha utøvd sitt yrke i regi av SKUP.

– Han ser fram til å bli ferdig med saken, bekrefter Boehlke.

Heftøy har ikke besvaret Medier24s henvendelser. 

Ikke samme kronebeløp

Først forrige uke fikk Boehlke oversikten av disposisjonene man anklager Heftøy for å ha belastet SKUP, og summert er ikke beløpet det samme som i tiltalen, hvor kronebeløpet er 205.314.

– Oversikten vi nå har fått gir en totalsum på 205.436 kroner. Det er ikke store forskjellen, men det er ikke samme beløpet som i tiltalen. Det er litt pussig, sier Boehlke.

– Hvordan er det pussig?

– Når man oppgir et underslagsbeløp på en krones nøyaktighet i tiltalen, skulle man tro politiet hadde en skikkelig oppstilling. Men når man ber om dette, viser det seg at beløpene er forskjellige, sier Boehlke.

Politiadvokat Erik T. Hansen ved Oslo politidistrikt skal føre saken for retten, han var ikke tilgjengelig for kommentar torsdag.

I etterkant av oppsigelsen måtte SKUP-styret ut på tiggerferd etter det de mente var økonomisk rot og underslag. De ba om en million kroner fra mediene for å rydde opp i dette og mente at konferansen lå an til å gå konkurs to ganger.

Powered by Labrador CMS