Ansvarlig redaktør Trond Haakensen i iTromsø

iTromsø satte abonnementsrekord:   – Vi opplever bra trøkk

iTromsø-redaktøren ser nå effekten av omorganiseringen i fjor og peker på abonnementsveksten som den viktigste drivkraften.

Publisert Sist oppdatert

– Vi ser positivt på inneværende år. Vi har hatt en veldig god start det første halvåret. Vi opplever bra trøkk. Nå ser vi resultatene av den nye organiseringen. Det er positivt, sier ansvarlig redaktør Trond Haakensen i iTromsø til Medier24.

Mediehuset leverte et årsresultat på 1,04 millioner kroner i 2025, omtrent på nivå med året før, til tross for at driftsinntektene falt fra 50,0 til 49,2 millioner kroner.

Driftsunderskuddet ble samtidig forbedret fra minus 626.000 til minus 401.000 kroner, mens finansinntekter på 1,76 millioner kroner, fratrukket finanskostnader, løftet resultatet i pluss.

Rekord på brukersiden

Haakensen peker på at abonnementsutviklingen er den viktigste forklaringen på optimismen.

– Den er veldig god. Vi bygget oss over 10.000 i opplag etter andre halvår i 2025. Vi må tilbake til 2007 sist vi var over 10.000 i opplag. Vi satte abonnementsrekorder gjennom 2025, og den utviklingen har fortsatt inn i 2026, sier han.

Brukerinntektene økte fra 24,0 til 25,1 millioner kroner i fjor. Annonseinntektene falt fra 18,7 til 16,8 millioner kroner.

– Det er viktig å understreke at det er på papir annonseinntektene falt i 2025. Men det er ikke noe dramatikk rundt tallene her, sier Haakensen.

– Mulighetene for å ekspandere

Den største endringen i regnskapet er reduksjonen i antall årsverk fra 34 til 28. Lønnskostnadene falt samtidig med over 3,3 millioner kroner.

Ifølge Haakensen skyldes dette omorganiseringen av markedsvirksomheten i Polaris Media Nord-Norge, der markedskonsulentene ble samlet i det nye selskapet Polaris Marked Nord.

– Ved utskilling av markedsavdelingen ble alle som var ansatt som markedskonsulenter med inn i et nytt selskap. Det er en helt naturlig endring. Men redaksjonelt har vi ikke blitt færre, snarere tvert imot, sier han.

iTromsø-redaksjonen.

Han har stor tro på ytterligere vekst dersom den positive utviklingen fortsetter.

– På sikt ønsker vi å se på mulighetene for å ekspandere. Det er ikke budsjettert for i år, men det kan skje dersom utviklingen fortsetter, sier Haakensen.

Powered by Labrador CMS