NJ-leder Dag Idar Tryggestad.

Stusser over Aftenposten-sjefens utspill: – Underlig

Trine Eilertsen mener frontfagsrammen er skadelig for bransjen. Det får NJ-leder Dag Idar Tryggestad til å stusse.

Publisert

I slutten av august kom Aftenposten i land med lønnsoppgjøret, med en ramme på 4,3 prosent. 

Da sa Aftenpostens sjefredaktør Trine Eilertsen til Medier24 at ingen av partene er fornøyde, og at frontfagslogikken er skadelig for bransjen.

NJ-leder Dag Idar Tryggestad stusser over uttalelsen.

– Så lenge jeg har vært med å forhandle har vi blitt møtt med at frontfaget er viktig for arbeidsgiversiden å forholde seg til. Sett i lys av det synes jeg det er underlig at man skal trykke det fram nå når det ikke passer inn i bildet, sier han.

Tryggestad mener det generelt er naturlig å se mot frontfaget. 

– Vi mener at vi skal ha en konkurransedyktig bransje og tiltrekke oss folk og beholde folk, så må vi følge lønnsutviklingen til samfunnet for øvrig, sier han.

Trine Eilertsen svarer lenger nede i saken.

– Manglende lønnsvilje

NJ-lederen understreker at han ikke kjenner til detaljene i de lokale lønnsforhandlingene hos Aftenposten.

Han har forståelse for medlemmer i Aftenposten og andre steder som opplever at de jobber i medier som har gode resultater å vise til.

– De ser at det er ledelse i konserner som tar store lønninger. Det skal også komme de ansatte til gode, mener Tryggestad.

Isolert sett mener han lønnsevnen bransjen har vært god.

– Det har den også vært i Aftenposten. Der er det heller snakk om manglende lønnsvilje.

– At det har vært manglende lønnsvilje i Aftenposten?

– Når du ser tallene de har levert, så er ikke det i samsvar med det som gis og det resultatet som virksomheten oppnår.

Aftenpostens sjefredaktør, Trine Eilertsen, er blitt forelagt kommentarene over. I en kommentar sier hun:

– Lederen for NJ sentralt bør la være å kommentere Aftenpostens økonomiske bærekraft, den vet han åpenbart altfor lite om. Hvis han vil være med på en gjennomgang her lokalt, og lære litt om hva medieøkonomi i 2025 består av, er han hjertelig velkommen. 

Bransje som sliter

Aftenposten har i likhet med store deler av bransjen vært gjennom nedbemanning og omstilling. 

Tryggestad mener man tar det i betraktning når man forhandler. Samtidig trekker han fram at bransjen har gjort en del kutt som har bidratt til positive resultater.

– Våre medlemmer har fått økt arbeidsbelastning, må gjøre flere oppgaver fordi det er færre å dele på. Da er det naturlig at det vil vise igjen i lønnsnivået, sier han og fortsetter:

– På den andre siden, hvis vi skal få denne bransjen til å lokke til oss gode folk og holde på de vi har, så er det i hvert fall ikke resepten å sørge for at de har en svakere lønnsutvikling enn samfunnet for øvrig. Da finnes det mange andre plasser de kan søke til og jobbe i.

For ordens skyld: Medier24-journalist Kent Olsen er medlem av Norsk Journalistlag.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS