De tre mediekonsernene vil eie en tredjedel hver av et nytt selskap for digital rubrikkannonsering.
Planene ble formalisert gjennom en investeringsavtale 21. august, ifølge en melding om foretakssammenslutning sendt til Konkurransetilsynet.
Selskapet etableres med utgangspunkt i et selskap som i dag er heleid av Schibsted Media. Polaris Media og Amedia skal kjøpe 33,3 prosent av aksjene hver.
«Fellesforetaket etableres videre som et fullt funksjonsdyktig selskap med egne ressurser, eget styre og egen ledelse som vil operere som en uavhengig økonomisk enhet i henhold til besluttet forretningsplan», heter det i meldingen.
Flere sentrale opplysninger om satsingen er sladdet, blant annet deler av forretningsplanen og hva de tre konsernene skal bidra med.
Aksjonæravtalen og den første forretningsplanen er ferdigforhandlet, men aksjonæravtalen er ifølge meldingen ennå ikke signert.
Sammenslutningen må godkjennes av Konkurransetilsynet før den kan gjennomføres. Konsernene argumenterer i meldingen for at etableringen ikke vil være til betydelig hinder for konkurransen i markedet for rubrikkannonser.
Amedia og Schibsted bekrefter overfor Medier24 at de tre konsernene vil etablere det de omtaler som «et felles teknologiselskap innen digital annonsering».
– Av konkurransemessige hensyn kan vi ikke kommentere saken utover det som fremgår av meldingen på nåværende tidspunkt. Nøyaktig hva samarbeidet innebærer må vi komme tilbake til når de formelle forhold er avklart, skriver kommunikasjonsrådgiver Helene Wille Lund i en SMS til Medier24.
Kommunikasjonssjef i Schibsted, Bjørn-Martin Bache Nordby, serverer ordrett den samme formuleringen i en SMS.
Medier24 har også bedt Polaris Media om en kommentar, men konsernet har så langt ikke besvart henvendelsen.
Om norske medier skal gå sammen om en felles løsning for annonsesalg har vært en tilbakevendende diskusjon gjennom mange år.
I 2016 forsøkte tidligere Schibsted-sjef Rolv Erik Stray Ryssdal å samle bransjen om en felles programmatisk annonseplattform gjennom AppNexus. Kun Polaris ble med. Dagbladet og Aller valgte Google. Det samme gjorde Egmont. Og til slutt – Amedia.