Denise Richard Nielsen og Erik Bonesvoll.

Amedia legger ny leder­kabal for nordisk vekst

Amedia omorganiserer i produkt og teknologi etter oppkjøpet av Berlingske Media og nytt dansk samarbeid.

Publisert

Amedia omorganiserer produkt- og teknologimiljøet for å håndtere en større nordisk portefølje.

I den nye organiseringen får produktdirektør Denise Richard Nielsen og utviklingsdirektør Erik Bonesvoll hvert sitt hovedområde i APT, Amedia produkt og teknologi. Konserndirektør Alexandra Beverfjord har øverste ansvar for APT.

Nielsens ledergruppe består av:

  • Rebecca Lund Berthelsen 

  • Mathias Høibakk Bergquist 

  • Tor Brekke Skjøtskift 

  • Mette Thyrrestrup

Bonesvolls ledergruppe består av:

  • Martine Torp Lund 

  • Jørgen Veum-Wahlberg

  • Rikke Vikkelsø

Amedia kjøpte Berlingske Media i slutten av 2024. I løpet av 2025 har konsernet jobbet med hvordan organisasjonene i Norge og Danmark skal arbeide tettere sammen. 

Samtidig har Amedia inngått partnerskap med JFM, som gjør at konsernet skal utvikle løsninger for rundt 50 JFM-aviser, fire Berlingske Media-titler og de rundt 130 norske mediene.

– Det gjorde også at vi vokste mye i produkt og teknologi. Vår organisasjon i Amedia var ikke satt opp til å effektivt jobbe med et så stort utviklingsmiljø. Det var tilpasset mindre antall medarbeidere. Nå har vi rett og slett vokst vesentlig. Da måtte vi gjøre noe med organiseringsoppsettet vårt, sier Bonesvoll til Medier24.

– Nordisk aktør

Nielsen forteller at Amedia nå har produkt- og teknologimiljøer i både Norge og Danmark som skal jobbe tettere sammen.

– Amedia er en nordisk aktør nå, med stadig større vekstambisjoner. Derfor har vi også tilrettelagt APTs strategi for å være i stand til å utføre Amedias strategi om å bli en større nordisk aktør, sier Nielsen.

Hun leder produktområdet, som blant annet har ansvar for sluttbrukeropplevelsen i Amedias aviser. Området jobber nå med en produktstrategi for formater som tekst, lyd og video.

Bonesvoll leder plattformområdet. Han sier hovedformålet er å gjøre produktutviklingen mer effektiv, samtidig som Amedia skal sikre effektive redaksjoner.

– Vi prøver å sette opp disse områdene likt, fordi de kommer til å jobbe slik at det blir effektivt å jobbe på tvers. Vi ønsker ikke å bygge to siloer. Det er rett og slett et skaleringsbehov, sier han.

Velger det beste

Gjennom året skal Amedia vurdere hvilke løsninger i Norge og Danmark som skal tas videre i den samlede porteføljen. Det innebærer blant annet å sette team med tydelige ansvarsområder.

Bonesvoll sier Amedia tar med seg erfaringene fra skalering hos mange lokalaviser i Norge, samtidig som de vil lære av Berlingske Media og de danske avisene.

Det enkleste hadde vært å gjøre en ren migrering, men Bonesvoll tror mange gode løsninger hadde gått tapt.

– Vi går inn i samarbeidet og sier at vi skal konsolidere. Det gjør vi faktisk. Vi syr sammen løsninger, og ønsker å ta det beste fra begge verdener. Det gjør vi, vel viten om at det er en mer arbeidskrevende måte å slå ting sammen på, sier han.

Nielsen sier målet med omorganiseringen er å gjøre Amedia bedre i stand til å skalere.

– Målet med omorganiseringen er å gjøre oss i stand til å skalere mer effektivt, men også å kunne lage en så attraktiv portefølje at vi kan få flere medier med oss. Det er ambisjonen, og derfor vi organiserer oss som vi gjør nå.

Powered by Labrador CMS