Fire aviser samarbeider om valgsendinger.

Fire aviser går sammen om valgsamarbeid

Amedia-avisene samarbeider om valgsendinger i hver av sine byer.

Publisert

Redaksjonene i Tønsbergs Blad, Sandefjords Blad, Gjengangeren og Østlands-Posten samarbeider i år om valgsendinger.

Så langt har de hatt to valgsendinger; ett i Horten og ett i Tønsberg. Onsdag står Sandefjord for tur, mens Larvik er siste by på programmet.

Frontsjef i Tønsbergs Blad, Hilde-Christine Brevik, er prosjektleder samt programleder for tre av sendingene.

– Det startet med et ønske om at alle byene skulle ha et slags folkemøte før valget om saker som er viktige for Vestfold i kommende stortingsperiode, forteller hun.

Noe av målet er å få velgerne i fylket til å bli mer kjent med partiene sitt ståsted om viktige Vestfold-saker, forklarer prosjektlederen.

Temaene som tas opp på valgsendingene er tilpasset lokale forhold, som for Tønsberg har vært tog, jernbane og Oslofjorden, for eksempel.

Fornøyd så langt

Så langt er Brevik fornøyd med samarbeidet.

– Det har gått kjempefint. Jeg er veldig overrasket over at så mange har møtt opp. og sendingene har blitt godt sett. Vi streamer møtene, og de sendes hos alle avisene, forteller hun.

Programlederne Knut-Erik Lahn og Hilde-Christine Brevik fra Tønsbergs Blad.

De forskjellige dekningsområdene til mediehusene ligger tett inntil hverandre.

– Veldig mange av sakene sklir jo over i hverandre, kommenterer hun.

Som frontsjef har hun gått inn i en litt annen rolle enn det hun vanligvis har.

– Man er jo vanligvis veldig gjemt bak en skjerm, så skal man plutselig være ute med folk. Det er en litt annen rolle, sier hun.

På scenen har hun også med seg en lokal programleder.

Fått innspill

At avisene samarbeider om folkemøtene og sendingene gjør at ting blir mye lettere, mener programlederen.

– Jeg tror ikke vi hadde klart å gjennomføre dette alene. Det blir en greie utav det når vi samarbeider på tvers av redaksjonene, sier hun, og fortsetter:

– Vi når ut til veldig mange flere, og det er veldig tydelig at det er et samarbeid mellom Amedia-avisene i Vestfold.

Under planleggingen har det kommet inn mange innspill fra de andre avisene.

Stort sett har det vært redaktør og lokal programleder som har vært koblet på, mens fra Tønsbergs Blad er i tillegg Lars Døvle Larssen med som kommentator på sendingene.

– Han er en kjempeflink politisk journalist og har stålkontroll på alt som foregår politisk i Vestfold, forteller Brevik.

Allerede har de gjort seg noen erfaringer med sendingene.

– Sett i ettertid kunne vi hatt folkemøtene kanskje litt tidligere. Det har vært tilbakemeldinger fra noen av politikerne også, at folkemøtene kunne kommet tidligere, fordi veldig mange forhåndsstemmer jo, sier hun.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS