Olav Hypher.

Fortsatt ansettelses­stopp i NRK

Har lyst ut cirka 15 stillinger så langt i år. – Alle nyansettelser er blitt vurdert nøye opp mot definerte kriterier 

Publisert

NRK gikk gjennom en nedbemanning og ga sluttpakker til 88 ansatte i starten av dette året.

Siden da har de lyst ut flere stillinger - både faste, vikariat og frilans-avtaler.

De har siden januar hatt streng kontroll med hvilke stillinger det kan ansettes i.

– Alle nyansettelser er blitt vurdert nøye opp mot definerte kriterier. Dette har vært viktig for å sikre at vi tar ansvarlige og bærekraftige beslutninger i en krevende økonomisk situasjon, forteller organisasjonsdirektør Olav Hypher i en e-post.

Flere av stillingene har kun vært lyst ut internt, slik som NRKs nye USA-korrespondent. Der var det Peter Svaar som fikk jobben.

Det er kun stillinger som er kritiske for driften man har fått lov å ansette i, forteller Hypher.

– Når en stilling har blitt ledig, har det vært gjennomført en konkret vurdering av behovet og hvorvidt det er riktig og nødvendig å erstatte stillingen. Dette har skjedd i tråd med de kriteriene vi har satt.

Cirka 15 stillinger har vært lyst ut siden januar, og mange av prosessene pågår fortsatt.

For ordens skyld: Flere av de eksterne utlysningene har vært lyst ut i Medier24s stillingsportal. 

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS