Øystein Helmikstøl.

MENINGER:

Slik mistet VG og NRK tillit

«Tillit til mediene bygges ikke av at journalister forteller halve sannheter», skriver Øystein Helmikstøl.

Publisert Sist oppdatert

Tillit til mediene ble mye diskutert under Arendalsuka i år. 

Jeg var selv innom ett av arrangementene, der var «hele» bransjen til stede. De fleste kom fra redaktørstyrte medier. 

«Mediene ute i verden, som vi vet, sliter nå. Både med tillit, troverdighet og oppslutning», sa ordstyrer Lilla Sølhusvik fra NRK. «I Norge har vi mange aviser og høy tillit til redaktørstyrte medier», sa hun videre. 

«Men store endringer skjer. Stadig flere bruker sosiale medier for å oppdatere seg. Og det får konsekvenser», sa hun.

Deretter introduserte NRK-journalisten personen som holdt åpningsinnlegget på hele seansen, før debatten startet. Sølhusvik fra NRK introduserte taleren som «VGs gode kommentator». Det var Shazia Majid. Hun har hatt et studieopphold i Oxford ved Reuters Institute, ble vi opplyst om. «Hun har fulgt utlandet tett, det store utlandet», opplyste ordstyrer Sølhusvik fra NRK. Ordstyreren lovte at VGs kommentator skulle fortelle «oss» om «hvordan det står til».

Medier under press

Og slik står det altså til: Mediene er under kraftig press. Tilliten til nyheter globalt er nå på 37 prosent, opplyste Majid, som viste til den ferskeste undersøkelsen fra Reuters Institutes Digital News Report. «Tenk litt på det. Altså de aller, aller fleste stoler ikke på redaktørstyrte medier,» sa VGs kommentator. Tallet er historisk lavt, sa Majid.

I Storbritannia er tilliten nede på 30 prosent, opplyste Majid. Hun sa at halvparten av britene unngår aktivt nyheter, rett før hun sa dette:

«BBCs direktør og nyhetssjef gikk begge av i løpet av én uke fordi en dokumentar irriterte Donald Trump». 

Det var alt VGs kommentator opplyste om medieskandalen i BBC. Hennes neste setning var at «for første gang noensinne bruker mennesker sosiale medier og video som primærkilde til nyheter enn redaktørstyrte nettaviser». 

Historien om BBC-avsløringene

Noen flere fakta om medieskandalen i BBC, som VGs kommentator ikke fortalte i Arendal, har hennes egen avis fortalt: BBC-sjefene gikk av etter avsløringer om at BBC i en dokumentar redigerte opptak av Donald Trump og fikk det til å se ut som han oppfordret til stormingen av Kongressen 6. januar 2021, ifølge et internt notat i BBC.

iNyheter var blant de norske mediene som også slo opp at det interne BBC-dokumentet i tillegg skal ha avslørt både anti-israelsk slagside i BBC og forsøk på å nedtone saker som gjelder kjønnsidentitet og kjønnskritiske spørsmål. Men alarm: Saken kan inneholde feil. Majid har sikkert ikke lest den, for jeg tviler på om VGs kommentator regner iNyheter som redaktørstyrt. Norsk Redaktørforening har i VG kalt iNyheter en blogg.

Det var, ikke uventet, flere enn Donald Trump som reagerte på BBCs «dokumentar». Så er det vel slik at selv en irritert og irriterende president i Amerika av og til kan ha rett i sin mediekritikk.

Donald Trump saksøkte BBC for 50 milliarder kroner. BBC beklaget saken. Både NRK og svenske SVT har etter BBC-avsløringen valgt å redigere innslag om Trumps tale, ifølge TV 2.

Slik svekkes tilliten

Vi i mediene gjør feil hver dag. Jeg er selv ikke fremmed for flauser og feil. Feil svekker tilliten. 

Hvis journalister eller kommentatorer forteller historier som i beste fall er en liten del av sannheten, eller som i verste fall er en bevisst omgåelse av sannheten, svekker det tilliten til mediene. 

VGs kommentator, velsignet av NRKs ordstyrer, illustrerte hele problemet. Tilsynelatende helt uten å forstå det selv. 

Klart det får konsekvenser.

Øystein Helmikstøl jobber som journalist i bladet Arbeidsmanden i LO Media. Han skriver innlegget som privatperson.

———————————————-

Dette er et debattinnlegg, og gir uttrykk for skribentens mening. Har du lyst til å skrive i Medier24? Send ditt innlegg til meninger@medier24.no.

Powered by Labrador CMS